Türkiye, emeklisi en fakir ülkeler arasına girdi

ILO’nun sosyal güvenlik raporuna göre; Türkiye Uganda’yı da geride bırakarak emeklisi en fakir ülkeler sıralamasında yer alıyor.06-09-2021 10:33

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) sosyal güvenlik raporu, dünyada 4.1 milyar kişinin tamamen sosyal güvence koruması dışında olduğunu ortaya koydu. Rapor, sosyal güvenlik kapsamındaki çalışanların ise her geçen yıl daha da yoksullaştığını gösteriyor.

TÜRKİYE, FAKİRLİKTE UGANDA'YI GERİDE BIRAKTI

Sosyal güvenlik raporunda, 'seçilmiş' ülkelerdeki ortalama emekli maaşının o ülkenin yoksulluk sınırına oranı karşılaştırıldı. Sözcü'den Özlem Ermiş Beyhan'ın haberine göre; veriler Türkiye'nin ILO'nun emekliler için fakirlik göstergesi olarak belirlediği yüzde 50'lik sınırın çok altında kaldığını gösteriyor. Örneğin, Uganda'da emekli maaşı ülkenin yoksulluk sınırının yüzde 43,5'ine karşılık geliyor. Bu oran Mısır'da yüzde 91,2, Endonezya'da yüzde 56,1, Azerbaycan'da yüzde 46,6, Mozambik’te ise yüzde 32,7'yi buluyor. Türkiye'de ise bu oran sadece yüzde 21,7.

Raporda, “Pratikte, bazı ülkelerde sosyal güvenlik destekleri minimum standartlarının da altında kalıyor. Örneğin; birçok ülkede emekli aylıkları, ülkenin yoksulluk sınırının yüzde 50'sinin dahi altında. Bu ülkelerde emekli maaşı ile yaşayan yaşlı kesim, güvence altında olmasına rağmen fakir olarak tanımlanmalıdır” ifadelerine yer verildi.