'Türkiye Afrin'den Sultan Murad çetelerini Azerbaycan'a gönderiyor'

Dağlık Karabağ krizi nedeniyle savaşın eşiğine gelen Azerbaycan ve Ermenistan arasında gerginlik artarken, Türkiye'nin, Azerbaycan'a Suriye'den cihatçı gönderdiği iddia ediliyor.29-09-2020 14:39

The Guardian gazetesinin haberinde, Afrin'de bir eğitim kampı kurulduğu ve cihatçıların "sınır muhafızları" olarak görev yapmak üzere maaş karşılığı eğitildiği iddia edildi. 

The Guardian'a konuşan Suriyeli iki kardeş, Afrin'deki eğitim programına 13 Eylül'de katıldıklarını söyledi. Kardeşler, normalde Azez'de yaşadıklarını, kendilerine bir başka ülkede çalışmak üzere bir Türk güvenlik şirketinde iş teklif eden milis liderleri aracılığıyla Afrin'e gittiklerini öne sürdü. 

'AYDA 7 İLA 10 BİN TL TEKLİF ETTİLER'

Afrin'deki askeri kampa 13 Eylül'de vardıklarını anlatan kardeşler, burada Sultan Murat Tugayları çetesinin bir komutanı ile görüştüklerini söyledi. İddiaya göre komutan, Azerbaycan'daki petrol ve gaz tesisleri ile gözlem noktalarında muhafızlık yapmaları için üç ila altı aylık kontratlar önerdi, ayda 7 bin ila 10 bin TL'lik maaş teklifinde bulundu. 

SOHR DA İDDİA ETTİ

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Türkiye'nin Suriye'den çektiği 300 dolayında paralı askeri Dağlık Karabağ'a gönderdiği iddiasında bulundu. 
Gözlemevi'nin internet sitesinde yer alan iddialarda, "24 Eylül'de güvenilir kaynaklar Gözlemevi'ne (SOHR), Türk hükümetinin, çoğu 'Sultan Murad' ve 'El-Emşad' fraksiyonlarından oluşan Türkiye destekli Suriye gruplarının 300'den fazla üyesini kuzeybatıdaki Afrin kantonunun köy ve kasabalarından taşıdığını bildirdi" ifadeleri yer aldı.

Azerbaycan, SOHR'un iddialarının 'saçmalık' olduğunu söyleyerek, Ermenistan'ın Suriye'den silahlı grupları getirttiğini öne sürmüştü.

Öte yandan Vatikan basın servisi Asianews'de yer alan habere göre, Türkiye bin 800 dolar maaş verdiği 4 bin dolayında İslamcı milisi Afrin'den Dağlık Karabağ ve Ermenistan'a yönelik saldırılar için üç ay boyunca paralı asker olarak bulunacakları Bakü'ye sevk etti. Türkiye hükümetinden henüz söz konusu iddialarla ilgili bir açıklama yapılmadı.