Türkevi binasını yapan şirket ‘tanıdık’ çıktı: Zafer Havalimanı için yolcu garantisiyle 46 milyon Euro ödenmiş!

Yap İşlet Devret modeliyle yapılan Zafer Havalimanı'nı işleten IC İçtaş isimli şirkete, garanti edilen yolcu sayısına ulaşılamadığı için 8 yılda 46 milyon Euro ödendi. Türkevi binasının da sahibi olan şirkete, 'garanti edilen yolcu sayısı'na ulaşılamaması nedeniyle toplam ödenecek tutarın 205 milyon Euro'ya çıkması bekleniyor.22-09-2021 09:24

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirilen New York'taki Türkevi binası, iktidar medyasında büyük bir coşkuyla karşılanırken; yapının sahibinin de IC İçtaş isimli şirket olduğu öğrenildi. 

Sözcü Yazarı Çiğdem Toker de bugünkü köşe yazısında Yap İşlet Devret modeliyle yaptırılan ve 'kara delik' olarak anılan Zafer Havalianı'nın da işletmesini elinde bulunduran IC İçtaş'a, yıllar boyunca 'garanti edilen yolcu sayısı' ve 'gerçekleşen yolcu sayısı' arası hedeflerinin tutmaması nedeniyle 8 yılda 46 milyon Euro ödendiğini yazdı.

2012-2020 yılları arasındaki verileri paylaşan Toker, "IC İçtaş, Zafer Havalimanı'nı 29 yıl 11 ay işletecek. Uluslararası Şeffaflık Derneği tahminine göre IC İçtaş'a bu süre sonunda ödenecek tutar 205 milyon 281 bin Euro'yu geçecek" ifadelerini kullandı.

Türkevi binasının maliyetinin 250-300 milyon Dolar'ı bulacağını aktaran Toker, "Sadece Zafer Havalimanı hesaplarına bakarak bile Türkevi'nin maliyetini Türk vatandaşlarının karşıladığını neden söylemeyelim ki" dedi.