Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Cinel: Ağır hasta sayısı son 6 haftadır her gün artıyor

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel, koronavirüs salgınına ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Yoğun bakım servislerine ilişkin konuşan Cinel, "Bu bir hafta nasıl geçecek, ben yoğun bakımlar adına bunu düşünüyorum, bundan endişe duyuyorum" dedi.19-04-2021 09:04

Türkiye'yi etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında tablo her geçen gün daha da ağırlaşırken, ağır hastaların tedavi altında tutulduğu yoğun bakımlar da alarm vermeye başladı.

Salgında gelinen noktayı ve yoğun bakımların durumlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Cinel, artık çok daha genç yaşta hastaların kaybedilmeye başlandığını ve yoğun bakım ekiplerinin de ağır bir travmatik süreçle karşı karşıya kaldığını söyledi.

'BİR HAFTA NASIL GEÇECEK ONU DÜŞÜNÜYORUM'

Cinel, “Bakın biz freni yaptık ama, bu fren yeterli mi değil mi, Ramazan'ın etkisini nasıl olacak, bunlar önümüzdeki hafta cumartesi-pazar ortaya çıkacak. Ama bu bir hafta nasıl geçecek, ben yoğun bakımlar adına bunu düşünüyorum, bundan endişe duyuyorum. Çünkü örneğin 50 yoğun bakım yatağınız vardı, 80 oldu, 100 oldu, 120 oldu doldu. Bu da neyi getiriyor biliyor musunuz? Taşın altına elini koymak isteyen, yoğun bakımdan uzak olan hekim grubu dahi endişe ediyor. Çünkü örneğin bir göz hekimini yoğun bakımda çalıştırarak verim alamazsınız” diye konuştu.

'ÇOK DAHA GENÇ HASTALARIMIZ VAR'

Prof. Dr. Cinel öte yandan “Şimdiki gidişte karşımızda mutasyona uğramış bir virüs var, toplumda hızlı yayılabiliyor ve dokuları biraz daha fazla tahrip ediyor. Son 15 gündür kırmızı alarm çanlarının çaldığı açık ve net” derken şunları kaydetti:

“Çok daha genç hastalarımız var. Aşılamanın da faydası ile (65 yaş üstünü aşılamayı başardık), artık yoğun bakımlarda ortalama 78 gibi yaşlardan şu an 60'lara 59'lara geri geldik. Bu çok önemli bir detay. Çünkü artık 38 yaşında da hastamız var, 45 yaşında da hastamız var. Bunlar da dokuları daha tahrip olmuş bir şekilde geliyorlar yoğun bakımlarımıza. Şu anda ağır hasta sayısında 3 bin 200'lerdeyiz. Son 6 haftadır her gün artıyor.”