Türk Toraks Derneği: Açık havada da maske takılması gerekiyor

Türk Toraks Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Bayram, kirli havanın virüsün taşınmasında etkili olduğunun yapılan araştırma ile ortaya çıktığını belirterek "Açık havada da maske takılması gerekiyor" dedi.21-11-2021 15:05

Türk Toraks Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Bayram, "Hava kirliliğinin virüsü taşımak gibi bir fonksiyonu olabilir. Onun için açık hava deyip rahatlığa girmememiz gerekiyor. Açık havada da özellikle kalabalık yerlerde maske takılması gerekiyor" dediTürk Toraks Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Bayram, hava kirliliği ile yeni tip koronavirüs (Covid-19) ilişkisinin araştırıldığını söyledi.

Prof. Dr. Bayram, kirli havanın da virüsün taşınmasında etkili olabileceğini belirterek, "Açık havada da özellikle kalabalık yerlerde maske takılması gerekiyor" uyarısında bulundu. 

Avrupa ve Çin'de yapılan çalışmalarda, hava kirliliğinin yoğun olduğu yerlerde Covid-19'a bağlı ölümlerin daha yüksek olduğunun görüldüğünü aktaran Bayram, bu yerlerde virüsün hızlı yayıldığının tespit edildiğini dile getirdi.

ZERRECİKLERDE VİRÜS VARLIĞI TESPİT EDİLDİ

Prof. Dr. Bayram, hava kirliliğinin özellikle insanların hava yollarında yol açtığı değişikliklerle virüsün yerleşimini kolaylaştırdığını, özellikle akciğerlerde daha şiddetli hastalığa yol açabildiğini gösterdiğini belirterek şunları söyledi:

"Türkiye'de 10 şehirde 13 merkezde yapılan çalışmamızda havada topladığımız partikül dediğimiz zerreciklerde virüs varlığını araştırdığımızda bu örneklerin yüzde 10'unda Covid-19 virüsünün bulunduğunu gördük. Bu araştırmamızda bu virüsün partiküller üzerinde bulunabileceğini ve taşınabileceğini göstermiş olduk. Bizden sonra İtalya'da da yapılan çalışmada da benzer bulgular bulundu. Hava kirliliğinin virüsü taşımak gibi bir fonksiyonu olabilir. Onun için açık hava deyip rahatlığa girmememiz gerekiyor. Açık havada da özellikle kalabalık yerlerde maske takılması gerekiyor."