Türk Metal’den grev yasağı eylemi

Grevi yasaklanan metal sendikalarından Türk Metal, bugün tüm iş yerlerinde bir saatlik eylem yapacak.29-01-2018 10:07

Bakanlar Kurulu’nun grevini yasakladığı Türk Metal Sendikası, bugün bir saat "duruş eylemi" yapacak.

Hükümete yakınlığıyla bilinen ve metaldeki diğer iki sendikayla birlikte 2 Şubat’ta çıkacakları grev yasaklanan yandaş Türk Metal’in Genel Başkanı Pevrul Kavlak, "Bugün bütün iş yerlerinde bir saat duruş eylemi gerçekleştireceğiz. Bir sonuç alamazsak her gün eylemlerimiz devam edecek” diye konuştu.

Dünya gazetesinde yer alan habere göre patron sendikası MESS'in çağrısı üzerine Cuma günü bir toplantı yaptıklarını belirten Kavlak, "MESS yüzde 3,2'lik teklifini 10 puan refah payı ekleyerek yüzde 13,2 olarak revize etti. Biz, grev erteleme kararı ilan edilmişken MESS'in bu teklifi yapmasını, bir iyi niyet girişimi olarak kabul ettik. Madem iyi niyetli bir adım atıldı, biz de sözleşmenin iki yıllık ve kıdeme dayalı olması koşuluyla teklifimizi yüzde 30'a çektiğimizi açıkladık. Bu açıklamamızdan sonra MESS bizi bu akşam için yeni bir görüşmeye davet etti. Şartlarımızı bildikleri halde bizi davet ettiklerine göre bunu şartlarımızın kabul edildiği şeklinde yorumluyoruz" ifadelerini kullandı.

İLERİ HATIRLATIYOR

İşveren örgütü Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile yürütülen Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde yaşanan uyuşmazlık üzerine Şubat ayında greve gitme kararı alan DİSK’e bağlı Birleşik Metal İşçileri Sendikası (Birleşik Metal), HAK İŞ’e bağlı Çelik İş Sendikası ve TÜRK İŞ’e bağlı Türk Metal’in aldığı grev kararı ‘milli güvenliği bozucu’ gerekçesiyle ‘erteleme’ adı altında 26 Ocak’ta yasaklanmıştı. Birleşik Metal İşçileri sendikası, grev yasağını tanımadıklarını belirterek 2 Şubat’ta greve çıkacaklarını açıklarken, MESS ile görüşmelere devam eden yandaş Türk Metal de yasak kararına karşı bugün eylem yapıyor.