Türk Eczacıları Birliği: Eczanelerden 8 milyon kişi ücretsiz maske aldı

Türk Eczacıları Birliği, yeni tip koronavirüs pandemisinin başladığı andan itibaren dağıtılan maske sayısı hakkında açıklamalarda bulundu.01-05-2020 18:15

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisinin başlangıcından itibaren eczanelere 55 milyona yakın maske gönderildiğini ve 40 milyon maskenin de eczaneler arayıcılığıyla yurttaşlara dağıtıldığını söyledi.

TEB Başkanı Çolak, dağıtılan maskeler hakkında güncel bilgileri anlattı.

Eczaneler tarafından ücretsiz dağıtılan maskeer hakkında bilgi veren Çolak, "Şu ana kadar Türkiye'de eczanelere 55 milyona yakın maske dağıtımı gerçekleşti. 40 milyon maske eczaneler tarafından vatandaşlara dağıtıldı. Eczanelerden 8 milyon kişi ücretsiz maske aldı" ifadelerini kullandı.

'GÜNLÜK MASKE ÜRETİM MİKTARI 12 MİLYON'

Meslek Liseleri, tekstil firmaları ve iş insanlarının pandemi sürecinde üretimlerine hız verdiğini aktaran Başkan Çolak,  "Türkiye'de 11 Mart tarihinde yurt içinde günlük 500 bin maske üretimi söz konusuydu. Sonra bu sayı 2.5 milyona, 10 gün önce 8 milyona ulaştı. Şu anda ise günlük maske üretimi 12 milyona gelmiş durumda. Önümüzdeki günlerde maskeyle olan sürecimiz daha rahatlayacak" şeklinde konuştu.

Çolak, Türkiye genelinde uygulanan yeni düzenlemeye göre, sosyal sigortası bulunan vatandaşların, çalıştıkları iş yerinden ücretsiz maske temin edebileceklerini ifade etti.

10 GÜNDE BİR 5 MASKE ALMA HAKKI

Her yurttaşın eczanelerden 10 günde bir 5 ücretsiz maske alma hakkının bulunduğunu söyleyen Çolak, yurttaşlara SMS gelmesi halinde, kimlik numarasıyla eczanelere başvurabileceğini ve yapılan kontrol sonucunda kişi hakkında karşılık çıkıyorsa maskenin temin edilebileceğini söyledi.