Turizmcilerden Turistlere: Gelmeyin!

Bayram tatilinin 9 güne çıkmasıyla birlikte turistik bölgelerde yaşanan yoğunluk üzerine, turizm işletmecileri “şimdi gelmeyin, Eylül ayında gelin” ifadeleriyle adeta yalvardı.23-08-2018 12:00

Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkmasıyla birlikte yazın son günlerini kıyı bölgelerinde tatili yaparak geçirmek isteyenler, plajları doldurdu. İzmir’in Çeşme ilçesinde nüfus 25 kat arttı, otellerde ve sokakta dahi yer kalmadı. Turizmciler, “Gelmeyin” diye yalvardı.

Türkiye’nin gözde turizm yerlerinden Çeşme’de 9 günlük Kurban Bayramı tatili nedeniyle tüm oteller ve tesisler doldu. Plajlarda, kumsalda, sokaklarda adım atmak zorlaştı. Çeşme’nin nüfusu 25 katına çıkarak 1 milyonu buldu.

‘GELMEYİN’

Çeşme Otelciler Birliği Başkanı Yakup Demir, doluluğun yüzde 100 olduğunu belirterek, "81 ilden plaka görüyoruz. Artık gurbetçilerimiz de Çeşme’ye geliyor. Sezonda yüzde 40 gurbetçilerle dolduk bu bayramda da devam etti" dedi.

Bayram tatilinde Çeşme’ye gitmeyi düşünenlere "Şimdi gelmeyin” diyen Demir, şunları söyledi: "Çeşme’de ev sahibi olarak ‘Gelmeyin’ demek çok zor ama bunları diyelim çünkü gelenler açıkta kalıyor. Çeşme dolu olduğu gibi civarındaki Seferihisar, Gümüldür de dolu. Buralara da yönlendiremiyoruz. Rica ediyoruz. Plajlar, sokaklar, oteller dolu tatil devam ediyor. Çeşme’ye gelmek isteyenler, ne olur gelmeyin, eylül ayında gelin. Güzel bir tatil ayı. Fiyatları da yüzde 50 aşağıya çekiyoruz. Çok daha ekonomik bir tatili daha rahat ve keyifli koşullarda yapabilirler" dedi.

BELEDİYE BAŞKANI: CİDDİ KALABALIK VAR

Çeşme Belediye Başkanı CHP’li Muhittin Dalgıç da, ilçedeki tesislerde doluluğun Nisan ayından bu yana sürdüğünü belirterek, "Ciddi bir kalabalık var. Geçen yıllardaki krizlerden de etkilenmedik” dedi.