Turizm patronu Bakan Ersoy'dan dikkat çeken açıklama: 'Otellere kapasite sınırı koymadık'

Turizm Bakanı, “Bizim kapasite ile ilgili bir sınırımız yok; sosyal mesafe ile ilgili bir sınırımız var. 1,5 metre sosyal mesafe kuralına uyulduğu takdirde kapasitenin ne kadar olduğu Bilim Kurulu'nu ve bizi ilgilendirmiyor” dedi.19-05-2020 20:30

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, otellerde yarı kapasite kuralı koymadıklarını ama ‘sosyal mesafeyle ilgili sınıra baktıklarını’ söyledi. Bakanın bu sözleri kafa karıştırdı.

Alem Dergisi’nin dün Instagram üzerinden yaptığı canlı yayına katılan, ETS Tur ve Maxxroyal otellerin sahibi olan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, otellerin haziran ayında açılmaya başlayacağını ve yarı kapasite sınırının olmayacağını duyurdu. Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle bu yazın “sıkıntılı bir yaz” olduğunu belirten Ersoy v “Tek başına bizim başarılı olmamız yetmiyor. Çok aşamalı ve kademeli olacak. Yurt dışı hatlarını tekrar trafiğe açmamız gerekiyor. Sağlık konusunda tek bir alanda başarılı olmak yetmiyor. Koronavirüs'le savaşıyorken ekonomi virüsüyle savaşıyor hale geleceğiz ki başladı bu" ifadelerini kullandı.

‘KUVVETLİ OLAN MARKALAR HAZİRANDA BAŞLAR’

Otellerin ne zaman açılacağına ilişkin değerlendirme yapan Ersoy, “İç pazarda kuvvetli olan markalar haziran ayı içerisinde yavaş yavaş açılmaya başlar diye düşünüyorum. Biz herhangi bir kapatma vermedik aslında. Hem yurt içi hem yurt dışı durdurulduğu için şimdi artan trafikle şimdi yavaş yavaş otellerde açılmaya başlayacaktır” dedi.

‘BİZİM SINIRIMIZ YOK’

Ersoy, müşteri kapasitesine ilişkin ise kafa karıştıran bir açıklama yaptı.

Turizm Bakanı, “Bizim kapasite ile ilgili bir sınırımız yok; sosyal mesafe ile ilgili bir sınırımız var. 1,5 metre sosyal mesafe kuralına uyulduğu takdirde kapasitenin ne kadar olduğu Bilim Kurulu'nu ve bizi ilgilendirmiyor” dedi.

Öte yandan Ersoy, uçuş durumlarının çok kısa bir sürede netleşeceğini dile getirdi.