Turizm Bakanı Ersoy'un kardeşi otelindeki 250 emekçinin işine son verdi!

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un kardeşi Murat Ersoy’a ait Kıbrıs’taki otelde 250’ye yakın emekçinin işten çıkarıldığı öğrenildi.21-03-2020 12:34

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un kardeşi Murat Ersoy'a ait AtlasGlobal’in iflasıyla binlerce kişi işsiz kalırken, Ersoy’a ait Kıbrıs’taki otelde de 250’ye yakın emekçinin işten çıkarıldığı öğrenildi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının dünyanın her yerine yayılmasıyla müşteri olmaması sebebiyle oteller de geçici süreliğine kapattı. Şubat ayının ortalarında iflas eden AtlasGlobal’in sahibi Murat Ersoy'un Kıbrıs'taki Elexus Hotel & Resort & Spa isimli tesisinde çalışan 250 işçinin işine son verildi. TurizmGüncel’e ulaşan bir emekçi tarafından gönderilen mesajda, adadaki pek çok otelin kapalı olmasına rağmen personeline sahip çıktığı ancak Elexus Hotel yönetiminin 250 civarında çalışanı işten çıkardığı belirtildi.

Mesajda, ‘’Biz Kıbrıs ve TC vatandaşları olarak bir şekilde başımızın çaresine bakabiliriz ama içler acısı bir olay daha yaşanıyor. Bizleri kapı dışarı ettiği gibi oteldeki tüm 3. ülke vatandaşlarını da ülkelerine girememelerine, kalabilecek bir yerleri olmasına rağmen kapı dışarı ettiler’’ ifadeleri kullanıldı.

'15 GÜNLÜK MAAŞIMIZI ALAMADIK'

TurizmGüncel’e ulaşan bir başka emekçi ise, ‘’pek çok otel, çalışılan 15 gün ile çalışılmayan 15 günün maaşını çalışana öderken, Elexus Otel 15 günlük maaşımızı bile vermeden bizi kapının önüne koydu. Bizi kaldığımız lojmandan da çıkardılar ve başımızın çaresine bakmamızı söylediler. Hadi biz neyse ama başka ülkelerden gelmiş, ülkesine dönemeyecek olanlar ne yapacak?’’ diye sordu.

'NE GİDECEK YERLERİ, NE YARDIM EDECEK TANIDIKLARI VAR'

Herkesin işten çıkarılmadığını, bazı çalışanların askıya alındığını belirten çalışanlar, ‘’Burada Azerbaycan’dan Zimbabve’den gelen işçiler var. Ne kalacak yerleri var ne de ülkelerine dönebiliyorlar. Çünkü uçuş yok, olsa bile bilet parası 1000 eurodan fazla, bu insanlar ne yapacak? Gelip, ‘oteli ve lojmanı haziran ayına kadar kapatıyoruz’ dediler ve bizi apar topar çıkardılar. İlk gece parkta yattık. Sonrasında ise eş dosttan yardım aldık. Fakat 3’üncü ülke vatandaşlarının ne gidecek yerleri var ne de onlara yardım edebilecek tanıdıkları’’ ifadelerini kullandı.