Turizm Bakanı Ersoy: 17 Mayıs itibarıyla vaka sayıları 5 binin altına inecek

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye'de günlük koronavirüs vaka sayısının 17 Mayıs'tan sonra 5 binin altına düşeceğini iddia etti.03-05-2021 14:47

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye'yi etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında günlük vaka sayısının tam kapanmanın biteceği gün olan 17 Mayıs'ta 5 binin altına düşeceğini iddia etti.  Ersoy, vakaların 5 binin altına düşmesi halinde de 30 milyon turist hedefini koruduklarını belirtti.

Reuters'ın haberine göre; Türkiye'nin Covid-19'la mücadelede çok sıkı tedbirler aldığını öne sürek Ersoy, "Vaka sayılarındaki düşüşün bu hafta daha da hızlandığını görüyoruz. Tahminimiz doğru çıkarsa 17 Mayıs itibarıyla vaka sayıları 5 binin altına inecek. Hedefimiz, 1 Haziran itibarıyla turist trafiğini açmak için 17 Mayıs'tan sonra vaka sayısı olarak 5 binin altına inmek. Bu sayıya düşebilirsek 30 milyon hedefimizi hâlâ koruyoruz" dedi.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 26 Nisan'da kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, artan koronavirüs vakaları nedeniyle 17 gün boyunca tam kapanmaya gidileceğini ve hedefin günlük 5 bin vaka olduğunu söylemişti.

Erdoğan, "Avrupa'nın açılma sürecine girdiği bir dönemde, bizim geride kalmamak için vaka sayılarımızı süratle 5 binin altına indirmeliyiz" ifadesini kullanmıştı.

Türkiye'nin en büyük turizm pazarı Rusya, Covid-19 vakalarındaki artış nedeniyle Türkiye ile uçuşlara 15 Nisan ile 1 Haziran arasında kısıtlama getirmişti.

Rusya'nın yanı sıra, aralarında Türkiye'nin önemli turizm pazarlarından İngiltere ve Almanya'nın da bulunduğu ülkeler de yüksek vaka sayıları nedeniyle Türkiye'ye seyahat uyarısı açıklamıştı.