Turistlere çağrı: Otelinizin balkonundan atlayın

Mutenalaştırmaya neden oldukları gerekçesiyle turistlere ev dönmeleri çağrısı yapan eylemciler, hazırladıkları afişte turistlere 'otel balkonlarından atlama' çağrısı yaptı.17-08-2018 12:07

İspanya'nın bazı bölgelerinde kapitalizm karşıtı eylemciler, özellikle turizm sezonunun canlı olduğu dönemlerde turistleri evlerine dönmeye çağıran kampanyalar yürütüyor. Bu kapsamda sokak eylemleri düzenleniyor, duvarlara afişler yapıştırılıp, sloganlar yazılıyor.

Geçen yıl Barcelona, Mallorca ve San Sebastian gibi şehirlerde turist otobüslerine saldırılar da gerçekleştirildi.

İngiliz Times gazetesinin haberine göre, bu grupların son eylemlerinden biriyse Barcelona kentinde turistlere kaldıkları otellerin balkonlarından atlama çağrısı yapan duvar yazılamaları ve afişler oldu.

Yazıların İngilizce olması nedeniyle 'çağrının' İngiliz turistlere yapıldığı düşünülüyor.

Barcelona'da geçen yıl düzenlenen eylemlerde bir genç, 'Bu turizm değil, bir istila' pankartı taşımıştı.

AFİŞ VE DUVARLARDA NELER YAZIYOR?

Söz konusu afişlerde şunlar yazıyor: "Sevgili turist, balkondan atlamacayı (balconing) bilir misin? Bu; mutenalaştırmayı önler, mahalle sakinlerinin hayat şartlarını iyileştirir, kalp rahatsızlıkları riskini azaltır. Balkondan atlamaca çok eğlencelidir."

Bir duvar yazısında ise şu mesaj yer alıyor: "Turistler, evinize dönün ve lütfen balkondan atlamacayı çalışın."

BELEDİYEDEN MÜDAHALE KARARI

Barcelona Belediye Meclisi'nden bir sözcü, söz konusu eylemlere karşı olduklarını, posterlerin söküleceğini açıkladı.

Turistler arasında eğlence için, balkondan atlamaya çalışmak modası, son yıllarda ölüm ve yaralanmalara neden oluyor.

BBC Türkçe’nin Times gazetesinden aktardığına göre İspanya'daki bir hastanenin verileri, 2010 ila 2015 arasında balkondan atlarken yararlanan ya da ölen turistlerin üçte ikisinin sarhoş ya da uyuşturucu kullanmış İngiliz turistler olduğunu gösteriyor.

MUTENALAŞTIRMA NEDİR?

Mutenalaştırma, İngilizce "gentrification" kelimesinin karşılığı olan ve Türkçede mutenalaştırma, seçkinleştirme, burjuvalaştırma, nezihleştirme, kibarlaştırma, jantileşme vb. kullanımları da olan "soylulaştırma" demektir. Kısaca orta ve üst sınıfların dar gelirlilerin yaşadığı, kent merkezlerindeki semtlere yerleşme süreci olarak tanımlanmaktadır.