Turgut Kazan'dan Gezi Davası yorumu: ‘Kimse bunu bir yargı kararı olarak düşünmesin’

Avukat Turgut Kazan Gezi Davası'nda alınan karara ilişkin açıklamalarda bulundu. ARTI TV'de Haber Aktüel'e telefonla bağlanan Kazan açıklamasında “Sakın ola ki kimse, bunu bir yargı kararı olarak düşünmesin" dedi.18-02-2020 18:07

Bugün görülen Gezi Davası'nda yaşanan beraat kararlarını değerlendiren davanın avukatlarından Turgut Kazan, "Yargılama sürecinde izlenen yolla birlikte, ağırlaştırılmış müebbet cezası verileceğini ve tutuklamaların olacağını bekliyorduk" dedi.

‘BU BİR YARGI KARARI DEĞİL’

Bu beraat kararının nasıl olduğuna ilişkin soruya ise Kazan, "Rahip Brunson nasıl oldu, Gazeteci Deniz Yücel nasıl olduysa öyle oldu. Şu anda bunun hangi gerekçeyle olduğunu bilebilecek durumda değilim. Ama sakın ola ki kimse, bunu bir yargı kararı olarak düşünmesin" yanıtı verdi.

‘BİRDEN BİRE BERAAT VERİLDİ’

Tahliye ve beraatların bir sevinç kaynağı olduğunu belirten Kazan, "20 gün önce Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararını görmeyeceksiniz, 20 gün sonra birden bire beraat vereceksiniz. Bu tabii şimdi belki AB ile Avrupa Konseyi ile İdlib konusu, Suriye konusunda kombinler müzakereler yapılırken, bir de bu tür suçlamalarla karşı karşıya kalıyor. Batıda işte bu tür suçlamalarla kalıyor sürekli, bizim demokrasiye doğru gittiğimizi ve yumuşama olsun diye verilmiş bir karar gibi" ifadelerini kullandı.