TÜPRAŞ'ta TİS süreci tıkandı

Koç Holding’e bağlı Tüpraş ile Petrol-İş Sendikası arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmeleri tıkandı.27-06-2019 09:31

Koç Holding’e bağlı Tüpraş ile Petrol-İş Sendikası arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmeleri tıkandı. Bunun üzerine işçiler, Aliağa, Batman, Kırıkkale ve Kocaeli'nde Koç Holding önünde eylem yaptı.

Ramazan Bayramı’ndan önce Tüpraş ile Petrol İş arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlayamamış ve süreç Yüksek Hakeme’de kalmıştı. Sendika, 3 yıllık sözleşme kapsam süresi, vardiya sisteminde değişiklik ve mazeret izinleri konusunda taviz vermeyeceğini duyurmuştu.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre sendikadan yapılan açıklamada, Tüpraş’taki 4 bin 300 üyenin kararlılığından güç alan sendikanın, hiçbir tehdide boyun eğmeyeceği vurgulanarak şu çağrı yapıldı:

“Gelin, TÜPRAŞ’ta işyeri kültürü ve geleneklerine uygun biçimde, toplusözleşmeyi araya başka bir irade sokmadan, müzakere yoluyla bitirelim. 40 yıllık iş barışının sürmesini sağlayalım. Taraflar için yıpratıcı olacağından ve iş barışını ciddi anlamda bozacağından, aksi bir duruma izin vermeden, her dönem olduğu gibi karşılıklı anlayış ve sağduyu çerçevesinde bir anlaşmaya varalım.”