Tunus'ta Cumhurbaşkanı Said meclisin tüm yetkilerini durdurdu

Cumhurbaşkanı Kays Said, mevcut Başbakan Meşişi'yi görevden aldığını, meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu ve milletvekillerinin dokunulmazlıklarını askıya aldığını duyurdu.26-07-2021 07:35

Tunus'ta yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakalarındaki artış, aşılamadaki yetersizlik, işsizlik ve ekonomik kriz nedeniyle binlerce kişinin Başbakan Hişam Meşişi ve hükümetinin istifası talebiyle sokağa çıkmasının ardından, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, mevcut Başbakan Meşişi'yi görevden aldığını, atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralmaya karar verdiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Said, meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu ve milletvekillerinin dokunulmazlıklarını askıya aldığını duyurdu.

Başta başkent Tunus olmak üzere birçok kentte düzenlenen eylemlerde Başbakan Hişam el Meşişi'nin istifası talebi öne çıkmıştı. Meclis'in feshedilmesini de isteyen halka polis şiddetli müdahalede bulunmuş, onlarca kişi gözaltına alınırken çok sayıda kişi saldırılarda yaralanmıştı.

Tunus Başbakanı Meşişi bayram tatilinde aşı merkezlerinde yaşanan izdiham ve kaotik görüntülerin ardından Sağlık Bakanı'nı görevden almıştı. Tunus Sağlık Bakanlığı'ndan bu ayın başında yapılan açıklamada pandeminin ağırlığı altında ülkedeki sağlık sisteminin çöktüğü itiraf edilmişti. 12 milyon nüfuslu ülkede Covid-19'dan yaşamını yitirenlerin sayısı 17 bini geçmişti.

MECLİS BAŞKANI VE MİLLETVEKİLLERİ MECLİSE ALINMADI

Tunus Meclis Başkanı Raşid el-Gannuşi, Cumhurbaşkanı Kays Said'in Meclisin yetkilerini dondurma ve parlamento üyelerinin dokunulmazlıklarını askıya alma kararını duyurmasının ardından Meclis binasına geldi.

Yardımcısı ile diğer bir grup milletvekilinin eşliğinde Meclis kapısına gelen Gannuşi, kapıdaki askerlerden içeri girmelerine müsaade edilmesini istedi. Ancak Meclis kapısındaki askerler, Gannuşi ve beraberindeki milletvekillerine Cumhurbaşkanlığından aldıkları talimatlar dolayısıyla girişlerine izin veremeyeceklerini iletti.

Askerlerle burada kısa bir diyalog yaşayan Gannuşi, Meclise giriş yapmalarının engellenmesini kınadı ve tüm milletvekillerine sorumluluklarını yerine getirmeleri ve yetkilerini kullanmaları çağrısında bulundu.