Tunus Cumhurbaşkanı, yayımladığı kararname ile 'tek adamlığı'nı ilan etti

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, yayımladığı kararname ile ülkedeki tüm yetkiyi elinde topladı. Yeni kararnameye göre; başbakan ve bakanlar Said tarafından atanacak ve Meclis'e değil Said'e karşı sorumlu olacak. Hükümetin kararlarını da Said belirleyecek.23-09-2021 17:33

Tunus Cumhurbaşkanlığı, Kays Said'in 25 Temmuz'da Meclis'in çalışmalarını dondurması ve başbakanı azletmesinden sonra yetkilerini genişleten bir kararname yayımladı. Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, 25 Temmuz'da alınan 'olağanüstü kararlar'ın uygulamasına devam edildi.

Yeni kararnameyle yasama ve yürütme yetkisine yönelik olağanüstü düzenlemeler yapıldı ve yasa tekliflerinin Anayasa'ya uygunluğunu denetleyen geçici komisyon feshedildi. Tunus Cumhurbaşkanı tarafından kararnameyle kurulacak bir komitenin yardımıyla siyasi reforma ilişkin yasa değişikliklerinin hazırlanacağı belirtildi.

BAKANLAR KURULU MECLİS'E DEĞİL SAİD'E KARŞI SORUMLU OLACAK

Cumhurbaşkanı Said'in yetkilerini genişleten kararnamelee göre, Tunus Cumhurbaşkanı'na 'yasama metinlerini' bakanlar kurulunun görüşünü aldıktan sonra Cumhurbaşkanlığı kararlarıyla çıkarma yetkisi verildi. Kararname uyarınca, bakanlar kurulu Meclis'e değil Cumhurbaşkanı'na karşı sorumlu olacak. Cumhurbaşkanı; başbakanı atayacak, kabine üyelerini, hükümetin siyasetini ve kararlarını belirleyecek.

Cumhurbaşkanı'na ayrıca her türlü cumhurbaşkanlığı kararını halk oylamasına sunma yetkisi de verildi.

MUHALEFET 'DARBE GİRİŞİMİ' DEDİ

Söz konusu kararlar Tunus muhalefeti tarafından da sert bir tepkiyle karşılanırken, kararların bir darbe girişimi olduğu belirtildi.

TUNUS'TA NELER YAŞANDI?

Cumhurbaşkanı Kays Said, kitlesel gösteriler karşısında, 25 Temmuz'da 'ülkenin tehlikede olduğu' gerekçesiyle kendisine olağanüstü yetkilerin tanındığı Anayasa'nın 80. maddesini hayata geçirdiğini duyurdu. Said, aldığı kararlarla Meclis'in çalışmalarını 30 gün boyunca durdurduğunu, tüm milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırıldığını, başbakanı azlettiğini ve yeni bir başbakan atayacağını, ayrıca yolsuzluk dosyaları için kendisini başsavcı olarak görevlendirdiğini açıkladı.

Kays Said, olağanüstü yetkileri elinde topladığı durumu geçen ay sonunda ise süresiz olarak uzattığını açıkladı.