Tunç Soyer açıkladı: 'Depremde yıkılan binanın kolonları market için kesilmiş'

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, katıldığı bir canlı yayında cuma günü meydana gelen 6.6’lık depremle ilgili konuştu. Depremde yıkılan binalarla ilgili yaptıkları tespitleri aktaran Soyer, bundan sonra atılacak adımlarla ilgili de bilgi verdi.02-11-2020 16:11

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 6.6’lık depremde yıkılan binalarla ilgili yaptığı tespitlerle ilgili, Tamamı 92-99 arasında ruhsatlandırılan binalar. 1975'teki yönetmeliğe göre yapılmış. Yani tamamı 1999 Marmara depremi öncesi inşa edilmiş. Yapılan ilk gözlemlerde deniz kumunun kullanıldığına dair veriler var elimizde. Demir donatı alanlarının zayıflığıyla ilgili bilgiler var. Hatta yapı deformasyonuyla ilgili zemin katta örneğin kolonu market yapmak için, spor salonu yapmak için kesmiş” ifadelerini kullandı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, katıldığı bir canlı yayında cuma günü meydana gelen 6.6’lık depremle ilgili konuştu. Depremde yıkılan binalarla ilgili yaptıkları tespitleri aktaran Soyer, bundan sonra atılacak adımlarla ilgili de bilgi verdi.

‘MARKET YAPMAK İÇİN KOLONLAR KESİLMİŞ’

Yıkılan binaların tamamının 1992 ile 1999 yılları arasında ruhsatlandırıldığını belirten Soyer, “Yıkılan bütün binalarla ilgili bir tespit yaptırdım. Tamamı 92-99 arasında ruhsatlandırılan binalar. 1975'teki yönetmeliğe göre yapılmış. Yani tamamı 1999 Marmara depremi öncesi inşa edilmiş. Yapılan ilk gözlemlerde deniz kumunun kullanıldığına dair veriler var elimizde. Demir donatı alanlarının zayıflığıyla ilgili bilgiler var. Hatta yapı deformasyonuyla ilgili zemin katta örneğin kolonu market yapmak için, spor salonu yapmak için kesmiş” diye konuştu.

‘DÜZENLEME İÇİN TALEPTE BULUNACAĞIZ’

Kendilerine ihbar ulaşmadan 1999 öncesi ruhsat almış yapılarla ilgili yapı deformasyonu olup olmadığına dair bir tespit yapma yetkisine sahip olmadıklarını anlatan Soyer,  “O nedenle ilk işimiz şu telaş bittikten sonra 99 yılından önce ruhsat almış bütün yapıların zemin katlarıyla ilgili tespit yaptıracağım. Bu tespitler sonucunda yıkılması gereken, oturulamaz durumda olan ve tehdit arz eden binalarla ilgili de yıkım kararı almak için bir yasal düzenleme yapılması için talepte bulunacağız.” dedi.