Tüm hastanelerde protesto

Urfa’da bir hekimin hasta yakını tarafından saldırıya uğramasının ardından hekimler sağlıkta şiddeti protesto etmek için bugün tüm hastanelerde protesto düzenleyecek.20-07-2018 08:34

İleri Haber

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde hasta yakınları pediatri asistanı doktor Dr. Bahattin Ahmet Yalçın’a kaldırım taşıyla saldırarak ağır yaraladı. Ağır yaralanan doktorun yoğun bakımda tedavisi sürerken, Türk Tabipleri Birliği’nden (TTB) saldırıyı protesto etmek için bir eylem çağrısı geldi.

Tüm hastanelerdeki hekimlere çağrı yapan hekim örgütü, bugün öğlen saat 12.30’da sağlıkta şiddeti protesto edecek.

TTB’den yapılan çağrı şu şekilde:

“Tüm engelleme çabalarımıza rağmen hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelen şiddet sürüyor. Son olarak Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD asistanı Dr. Bahattin Ahmet Yalçın nöbeti sırasında hastasıyla ilgilenirken saldırıya uğramış ve vahşice darp edilmiştir.

Can güvenliği sorunu hekimlerin ve sağlık çalışanlarının en büyük sorunu haline gelmiştir. Yöneticilerin bu sorunu çözmeye yönelik hiçbir ciddi çalışma yapmadığı görülmektedir.

Olaya kamuoyunun dikkatini çekmek ve sağlıkta şiddete karşı verdiğimiz mücadelede kamuoyunun desteğini sağlamak amacı ile tüm hekimleri 20 Temmuz 2018 tarihinde saat 12.30’da çalıştıkları hastanelerin ve sağlık kuruluşlarının bahçelerinde buluşmaya çağırıyoruz. Gerçekleştireceğiniz etkinliklerin TTB web sayfasında duyurulması için, etkinlik haberlerini, çekilen fotoğraflarla birlikte ttb@ttb.org.tr adresine gönderebilirsiniz.

Tüm tabip odalarını bu konuda bulundukları illerde hekimlerle buluşmayı gerçekleştirmek için çaba sarf etmeye davet ediyoruz.”