Tüketici kredilerine ilişkin açıklama

Tüketici kredilerine ilişkin açıklama

BDDK, tüketici kredisi taksit sayılarında Meclis'in yetkili olduğunu belirtti.

Kredi vade sürelerine ilişkin Meclis Dilekçe Komisyonu'na birçok yurttaşın başvuruda bulunduğu ortaya çıkarken, taleplere dair BDDK tarafından yapılan açıklamada da yetkili mercii olarak Meclis işaret edildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi vade sınırları ile kredi kartı taksitlendirme sürelerinin değiştirilip değiştirilemeyeceğine ilişkin açıklama yaptı. BDDK tarafından son yayımlanan bültene göre tüketici kredileri tutarı, 1 Temmuz itibarıyla 6 milyar 774 milyon TL artışla 912 milyar 706 milyon TL'ye çıktı. Söz konusu kredilerin 347 milyar 574 milyon TL'si konut, 23 milyar 826 milyon TL'si taşıt ve 541 milyar 306 milyon TL'si ihtiyaç kredilerinden oluştu.

BANKALARIN BİREYSEL KREDİ KARTI ALACAĞI ARTTI

Söz konusu dönemde taksitli ticari kredilerin tutarı 4 milyar 38 milyon TL azalarak 839 milyar 264 milyon TL'ye indi. Bankaların bireysel kredi kartı alacakları da yüzde 2,6 artışla 283 milyar 939 milyon TL'ye çıktı. Bireysel kredi kartı alacaklarının 117 milyar 455 milyon TL'si taksitli, 166 milyar 483 milyon TL'si taksitsiz oldu.

Bankacılık sektöründe takipteki alacaklar, 1 Temmuz itibarıyla bir önceki haftaya göre 614 milyon TL azalarak 159 milyar 896 milyon liraya geriledi. Söz konusu takipteki alacakların 129 milyar 230 milyon TL'sine özel karşılık ayrıldı.

YURRTAŞLAR MECLİS'E BAŞVURDU

Milliyet’te yer alan habere göre çok sayıda yurttaşın "kredi sicil affı ile yapılandırma hakkı verilmesi ve tüketici kredi taksit sayısının 60 aya çıkarılmasını" talebiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) Dilekçe Komisyonu’na başvurduğu ortaya çıktı. Komisyon Başkanı AKP İstanbul Milletvekili Belma Satır da konuyu BDDK’ye ileterek yapılacak bir şey olup olmadığını sordu. BDDK, kredi vade sınırları ile kredi kartı taksitlendirme sürelerinin değiştirilmesinin söz konusu olmadığını belirtti.

BDDK , MECLİS'İ İŞARET ETTİ

BDDK, komisyona yaptığı açıklamada, ihtiyaç, konut ve taşıt kredilerinin vadeleri ve kredi teminat oranlarına sınırlama getirildiği anımsatılarak BDDK’nin, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın görüşünü alarak söz konusu sınırlamaları değiştirebileceğine işaret edildi.

Yurttaşların ve finansal kuruluşların durumunun Türkiye Bankalar Birliği’ne bağlı "Risk Merkezi"nde takip edildiğini kaydeden BDDK, kredi sicil affının kanunla yapılabileceğini ve son yasal düzenlemenin de Haziran 2021’de gerçekleştirildiğini anımsattı. "Yeni bir düzenleme yapılması TBMM’nin takdirindedir" vurgusu yapılan yazıda, "Kredi sicil affı niteliğindeki düzenlemelerin zaruri haller dışında yapılmasının finans literatüründe ‘asimetrik bilgi’ ve ‘ahlaki riziko’ ifadeleriyle kavramsallaştırılan, özünde borçluların borç ödeme istek, irade ve eğilimlerini azaltan, bu suretle kredi mekanizmasının etkin işleyişini zayıflatarak finansal sistemin istikrarına zarar veren bir etkisinin olabileceği değerlendirilmektedir" açıklaması yapıldı. (HABER MERKEZİ)

DAHA FAZLA