TÜİK'ten ENAG yöneticisi hakkında suç duyurusu

TÜİK'ten ENAG yöneticisi hakkında suç duyurusu

ENAG yöneticisi Veysel Ulusoy hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

TÜİK, ENAG yöneticisi Veysel Ulusoy hakkında "kişilik haklarını ihlal ettiği" iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Türkiye'nin derin bir krize sürüklendiği 2021 yılında pek çok ürüne fahiş zamlar yapılırken, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan veriler tartışma yaratmıştı. Yurttaşların maaşlarında referans alınan TÜİK, eleştirilere neden olurken; ekonomi alanında uzman akademisyenler tarafından kurulan ve çalışmaları yürütülen Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) tarafından hesaplanan veriler ön plana çıkmıştı. 

TÜİK, ENAG yöneticilerinden Veysel Ulusoy hakkında "kişilik haklarını ihlal ettiği" gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Ulusoy, konuya ilişkin aynı zamanda yazarı olduğu Cumhuriyet'ten Altuğ Yerlisu'ya konuştu ve yaşanan süreci aktardı. 

'ENAG'I KAPATMAK İSTİYORLAR AMA BU KOLAY DEĞİL'

Ulusoy, daha önce ENAG hakkında, TÜİK’in talebiyle bir soruşturma açıldığını ancak bu soruşturmanın davaya dönüşmediğini belirtti.  Ulusoy, 13 Ocak 2021’de yeni bir soruşturma kapsamında ihtiyati tedbir kararı alınması talebiyle ENAG yayınlarının durdurulması için yeni başvuru yapıldığını söyleyen Ulusoy, "ENAG’ı kapatmak istiyorlar ama bu kolay değil" dedi. 

TÜİK BAŞKANI 'DAVET EDECEĞİZ' DEMİŞTİ

TÜİK Başkanı Sait Erdal Dinçer, Habertürk'ten Kemal Öztürk'e yaptığı açıklamada, "Alternatif enflasyon ölçen Prof. Veysel Ulusoy ve ekibini de davet edecektik. Kendisiyle görüştüm. Zaman planlaması yapıyorduk. Sonra da ekonomi ve finans yazarlarını, uzmanları davet edecektik" demişti. Dinçer’in sözlerini hatırlatan Ulusoy, "Daveti esasında mahkemeyle beklemiyorduk" ifadesini kullandı.

ENFLASYONA TÜİK YÜZDE 36, ENAG YÜZDE 82 DEMİŞTİ

 TÜİK’in yüzde 36,08 olarak açıkladığı yıllık enflasyonu, ENAG ise yüzde 82,81 olarak hesaplamıştı.

DAHA FAZLA