TÜGVA verilerinin "sızdırılması" soruşturmasında bir tutuklama

TÜGVA verilerinin "sızdırılması" soruşturmasında bir tutuklama

TÜGVA verilerini sızdırdığı iddiasıyla gözaltına alınan Ramazan A. “verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme” ve “sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme, değiştirme” suçlamalarıyla tutuklandı.

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) verilerini “sızdırdığı” iddiasıyla gözaltına alınan Ramazan A. tutuklandı.

Bianet'te yer alan habere göre; Çağlayan’daki İstanbul Adliyesine sevk edilen Ramazan A., başsavcılıkça ifadesinin alınmasının ardından, “verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme” ve “sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme, değiştirme” suçlarından tutuklanması talebiyle nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. 

Nöbetçi hakimlik, şüphelinin bu suçlamalarla tutuklanmasına hükmetti.

NE OLMUŞTU?

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın kurucuları arasında bulunduğu TÜGVA’nın bazı kişilerin kimlik bilgilerini veri tabanında tutarak, referanslarla kurumlarda işe girmesine yardım ettiği ortaya çıkmıştı.

TÜGVA yetkilileri, gazeteci Metin Cihan’ın ortaya çıkardığı belgeleri önce yalanlamıştı ancak daha sonra TÜGVA Başkanı Enes Eminoğlu “İçerden belgeleri almış bu adam, sızdırmış, yedek yapmış ve şu anda ifşa ediyor” diyerek bir anlamda belgeleri doğrulamıştı.

İstanbul başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nun soruşturmasında şüpheli Ramazan A.’nın ismine ulaşıldı. Bu kişinin “vakfa örgütlü bir plan dahilinde sızdırıldığı ihtimali” üzerinde duran ekipler, 21 Kasım Pazar günü başsavcılık talimatıyla Ramazan A.’yı gözaltına almıştı.