TTB’den Sağlık Bakanlığı’na: ‘Hidroksiklorokin kullanılan hastaların verileri paylaşılsın’

DSÖ’nün hidroksiklorokin ilacının koronavirüs tedavisinde kullanılmasının durdurulması çağrısına dair açıklama yapan TTB, Sağlık Bakanlığı’na Türkiye’de hidroksiklorokin kullanan binlerce hastaya ilişkin verilerin paylaşılması gerektiğini söyledi.27-05-2020 13:21

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) bir klinik araştırmanın sonucunda sıtma hastalığına karşı etkili olan hidroksiklorokin ilacının yan etkilerini dikkate alarak, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını tedavisinde kullanılmasını durdurmasına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı ve Sağlık Bakanlığı’na hidroksiklorokin kullanılan hastalara dair verilerin paylaşılması çağrısında bulundu.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığı açıklamada, bu gelişmenin tüm Covid-19 olgularına hidroksiklorokin uygulanan Türkiye’de gerek hekimler gerekse yurttaşlar tarafından tedirginlikle karşılandığı belirtilerek, “Covid-19 pandemisini ‘başarılı’ bir şekilde yönettiklerini her fırsatta ifade eden ve Covid-19 hastalarına ilişkin hastalık verilerinin paylaşılmasına izin vermeyen Sağlık Bakanlığı yetkililerinden, ülkemizdeki Covid-19 olgularının yaş dağılımına, tedavi başarı oranlarına ve görülen yan etkilerine vb. ilişkin bilgileri ivedilikle paylaşmalarını bekliyoruz” ifadelerine yer verildi.

HİDROKSİKLOROKİN İLACININ YAN ETKİLERİ

Sıtma hastalığına karşı etkili olan hidroksiklorokin ilacı, bir süredir aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı ülkelerde koronavirüs tedavisinde de kullanılıyordu. Fakat tıp dergisi The Lancet’ta yayınlanan bir araştırmaya göre, bu ilacın kullanıldığı hastaların kalbinde ritim bozukluğu görülme sıklığının ve ölüm oranının, kullanılmayanlara kıyasla çok daha yüksek olduğu bildirildi.

Araştırmanın yayınlanmasının ardından DSÖ, 25 Mayıs’ta yaptığı açıklamayla, ilaçla ilgili elde edilen bulguların bilim insanları tarafından incelenmesi için koronavirüs tedavisi ile araştırmalardan geçici olarak çıkartma kararı aldığını bildirmişti.