TTB’den 'Büyük Hekim Yürüyüşü'ne çağrı

Türk Tabipleri Birliği (TTB), 17 Mart Pazar günü gerçekleştirilecek olan “Büyük Hekim Yürüyüşü” için çağrıda bulundu.16-03-2019 16:14

Türk Tabipleri Birliği (TTB), 17 Mart Pazar günü gerçekleştirilecek olan “Büyük Hekim Yürüyüşü” için "Yüzyıldır ülkemize, mesleğimize ve geleceğimize sahip çıkıyoruz, en derin köklerimizin olduğu yerden, haydarpaşa tıbbiyesi'nden kadıköy'e yürüyoruz" denilen basın açıklaması yayınladı.

"Bu tarihi günde sadece İstanbul'dan değil, bütün Türkiye'den, bütün illerden, bütün tabip odalarından gelen hekimlerle birlikte yürüyoruz" ifadeleri kullanılan basın açıklaması şöyle:

Bu yıl 14 Mart Tıp Bayramı'nın 100. yılını kutluyoruz.

Bu topraklarda hekimler her zaman ülke sorunlarına duyarlı; her zaman bilimden, aydınlanmadan, laiklikten; her zaman bağımsızlıktan, barıştan ve özgürlükten yana oldular.

Hiçbir şeye sessiz kalmadılar. Bulaşıcı hastalıklara karşı nefer, deprem mağdurlarına şifa oldular. Doğanın talanına, nükleer belasına karşı durdular. Her zaman iyi hekimlik ve insan haklarından yana oldular. Etik ve deontolojik değerleri korumaktan vazgeçmediler. Sağlıkta yaşanan sorun ve yetersizliklerin ülkedeki yönetim anlayışından, önceliklerinden, tercihlerinden ayrı düşünülemeyeceğini savundular.

Bu sene, tıbbiyelilerin emperyalist işgale karşı direnme iradesini ortaya koymalarının 100. yıl dönümü. Bu 14 Mart Tıp Bayramı/Tıp Haftası bizler için her zamankinden daha anlamlı. Bu nedenle her zamankinden daha canlı, daha heyecanlı, daha coşkuluyuz. Bu sene, 14 Mart Tıp Haftasının finalinde 100. Yıla özel görkemli bir yürüyüş gerçekleştiriyoruz.

Önce, 17 Mart 2019, Pazar günü saat 13.00**'te Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin bahçesinde toplanıyor ve ilk olarak emperyalist işgale karşı bayrak açan tıbbiyelilerin anısına Haydarpaşa Tıbbiyesi'nin önünde saygı duruşunda bulunuyoruz. Ve sonra, En Derin Köklerimizin Olduğu Yerden, Haydarpaşa Tıbbiyesi'nden, onlarca kez "İyi Hekimlik, Sağlık Hakkı, Demokrasi, Barış Ve Özgürlük” talebi ile mitingler yaptığımız Kadıköy'e yürüyor, Kadıköy İskele Meydanı'nda Hekimlerin Yüzüncü Yıl Bildirgesini kamuoyuna açıklıyoruz.

Bu tarihi günde sadece İstanbul'dan değil, bütün Türkiye'den, bütün illerden, bütün tabip odalarından gelen hekimlerle birlikte yürüyoruz.

TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ

İSTANBUL TABİP ODASI

Tarih: 17 Mart 2019, Pazar

Buluşma saati: 13.00

Buluşma noktası: Haydarpaşa Numune EAH bahçesi (ardından Kadıköy İskele Meydanı'na yürüyüş)