TTB'den Bilim Kurulu kararları sonrası istifa çağrısı

TTB'den Bilim Kurulu kararları sonrası istifa çağrısı

TTB, Bilim Kurulu'nun karantina ve PCR testine ilişkin kararlarına tepki gösterdi, istifa çağrısında bulundu.

Bilim Kurulu tarafından açıklanan karantina ve PCR testi kararları sonrası TTB, "Sorumluları istifaya davet ediyoruz" açıklamasında bulundu. 

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısında temaslı aşılıların karantinaya alınmaması ve semptom göstermeyenlere PCR testi yapılmaması kararına ilişkin açıklama yayımladı. Toplum sağlığının riske atıldığı belirtilen açıklamada, "Sorumluları istifaya davet ediyoruz" denildi. 

KOCA VE MEMİŞOĞLU'NA TEPKİ

Kararları kamuoyuna açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve bireysel önlemlerle salgının şubat ayında kontrol altına alınacağını öne süren İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu'na da tepki gösterilen açıklamada, "Pandemi karşısında teslimiyeti işaret etmektedir" değerlendirmesi yapıldı.

TALEPLER

TTB, taleplerini şöyle sıraladı:

- Toplumsal ve bireysel önlemler birlikte yaşama geçirilmelidir.

- Aşısızların ve eksik aşılıların etkin ve hızlı bir kampanya ile aşılanmaları sağlanmalıdır.

- 5-11 yaş grubu için aşılama programı başlatılmalıdır.

- PCR yanında hızlı testlerden de yararlanılmalı; günlük yapılan test sayısı yükseltilmeli; temaslı ve risk gruplarının taramaları hızlı tarama testi ile yapılmalıdır.

- Bulaştırma potansiyeli olan yakın temaslı kişiler, hatırlatma dozu yapılmış olsalar dahi karantinaya alınmalıdır.

- İzolasyon ve karantina altına alınan aileler için adı konulmuş bir ekonomik ve sosyal destek programı uygulanmalıdır.

- Bulaşı artırma potansiyeli olan barınma koşullarına sahip aile bireyleri için karantina dönemini geçireceği kamusal yerler sağlanmalıdır.

- Ücretsiz ve nitelikli maskenin Omicron varyantı pikinde yaşamsal olduğunu hatırlatıyoruz. Riskli yerlerde çalışanlarda N95 maske dağıtılmalıdır.

- Kalabalıklaşmalardan kaçınmak için önlemler alınmalıdır. Toplu yaşam yerlerinin kapasitesi %50 ile sınırlandırılmalıdır. Aşısız kişilerin bu yerlere girmeleri engellenmelidir. Bu öneriler toplu taşıma için de geçerlidir. Yüz yüze yapılacak etkinliklerde bu önlemlere dikkat edilmelidir, etkinliklerin mümkünse çevrimiçi olarak yapılması sağlanmalıdır.

- Kapalı ortamlarda havalandırmaların kamusal denetimi sağlanmalıdır.

- Çalışma hayatı, kalabalıklaşmanın gözlemlendiği bir diğer alandır. Fabrikalar ve kamu kurumları %50 kapasite ile çalışmalıdır. Bu süreçte çalışanlar herhangi bir hak kaybına uğramamalıdır.

- Sağlık kurumlarında kapasitenin aşılmasına dair hazırlıklar yapılmalıdır.