TTB, Sağlık Bakanlığı'nı bir kez daha uyardı: 'Salgın ağırlaşarak ilerliyor!'

Erken “yeniden açılma” ve tüm uyarılara karşın yapılan hatalar nedeniyle salgının ağırlaşarak ilerlediğine dikkat çekilen yazıda, hekim ve sağlık çalışanlarının sağlık, yaşam ve çalışma hakları konusunda ciddi sorunlar yaşandığı vurgulandı.04-08-2020 17:07

TTB’den Sağlık Bakanlığı’na gönderilen yazıda, salgının ağırlaşarak ilerlediği ve sonbahardan itibaren tablonun daha da artacağı uyarısı yapıldı.

Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi'nde görev yapmakta olan psikiyatri uzmanı Dr. Mustafa Özlü, 3 Ağustos 2020 ve Diyarbakır’da Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışan Dr. Halil Yücel Kutun da 4 Ağustos 2020 tarihinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybetti. İki hekimin hayatını kaybetmesiyle resmi olarak hayatını kaybeden hekim sayısı 26’ya, sağlık çalışanı sayısı ise 52’ye yükseldi.

‘ACIMIZ BÜYÜK, ÜZÜNTÜMÜZ TARİF EDİLEMEZ’

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, iki hekimin daha yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle yaşamını yitirmesinin ardından, Sağlık Bakanlığı’na bir kez daha sağlık çalışanlarının içinde bulunduğu koşullara dikkat çeken bir yazı gönderdi. Yazıda, hayatını kaybeden hekimlerle ilgili, “Acımız büyük, üzüntümüz tarif edilemez düzeydedir” denildi.

'SALGIN AĞIRLAŞARAK İLERLİYOR'

Erken “yeniden açılma” ve tüm uyarılara karşın yapılan hatalar nedeniyle salgının ağırlaşarak ilerlediğine dikkat çekilen yazıda, hekim ve sağlık çalışanlarının sağlık, yaşam ve çalışma hakları konusunda ciddi sorunlar yaşandığı vurgulandı.

Yazıda “Sonbahardan itibaren salgınla ilgili tablonun daha da ağırlaşacağı ortadadır. Bakanlığınızın ağırlaşması beklenen tabloda sağlık çalışanlarını korumak üzere yeni önlemler alıp almadığını, çalışanlarını korumak için neler yaptığını/yapacağını bilmek istiyoruz” ifadelerine yer verildi.