TTB, Sağlık Bakanı Koca'dan görüşme talep etti

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden doktorların sayısının 32'ye ulaştığını vurgulayarak Sağlık Bakanı Koca'dan randevu talep etti.27-08-2020 19:33

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybeden doktorların sayısının  32'ye ulaştığını vurgulayarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan randevu talep etti.

Konsey Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman'ın imzasıyla Bakan Koca'ya gönderilen mektupta “Sayın Bakan, Türkiye’de, Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitiren hekimlerin sayısı, beşi Ağustos ayında olmak üzere, 32’ye ulaştı. Bugüne kadar önerilerimiz, yaptığımız uyarılar dikkate alınıp gerekli düzenlemeler yapılmadığı için ülkemizde hastalanan ve ölen sağlık emekçilerinin orantısı, dünya ülkeleri arasında maalesef ilk sıralarda yer almaktadır” ifadeleri kullanıldı.

“Yapılması gerekenler bir an önce hayata geçirilmediği takdirde önümüzdeki sürecin daha da ağırlaşarak devam edeceğinden kaygı duyuyoruz” ifadelerine yer verilen mektubun devamı ise şu şekilde:

"Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi olarak, söz konusu ölüm ve hastalıklara engel olacak, azaltacak uygulamaları sizinle, yüz yüze görüşmek istiyoruz. Bu bilgi alışverişinin karşılıklı tarihsel sorumluluğumuz olduğu düşüncesindeyiz. Görüşmemizde Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi üyeleri ile birlikte, TTB Uzmanlık Dernekleri Eşgüdüm Kurulu ve üye uzmanlık derneklerinin temsilcilerinin de olması, uzmanlık alanlarının bilimsel bilgi ve tecrübeleri ile çözüme olanak sağlayacak, sürecin şeffaf ve bilimsel olarak yürütülmesine katkı sunacaktır. Kayıplarımız daha da artmadan bu görüşmenin en kısa sürede gerçekleştirilmesi için gerekli çabayı göstermenizi bekliyoruz.”