TTB Merkez Konsey üyesi Eroğulları: Şehir hastanelerine sevk yapmayan aile hekimlerinin maaşı kesiliyor

¨Hasta garantili şehir hastanelerine müşteri toplamamızı istiyorlar" diyen Dr. Kazım Doğan Eroğulları, şehir hastanelerine sevk yapmayan aile hekimlerinin maaşlarında yüzde 10’luk kesinti yapıldığını ifade etti.05-09-2021 11:29

Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği'nde kurulan Hastalık Yönetim Platformu'nu değerlendiren Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey Üyesi Dr. Kazım Doğan Eroğulları "Şehir hastanelerine sevk yapmayan aile hekimlerinin maaşlarında yüzde 10’luk kesinti yapılıyor. Hasta garantili şehir hastanelerine müşteri toplamamızı istiyorlar" dedi.

Karar gazetesinden Hava Asal'ın haberine göre, Eroğulları, "Hastalık Yönetim Platformu ile kronik hasta takibi isteniyor. Kişide hastalık belirtisi veya şikâyeti yoksa da bu taramalar mecburi kılınıyor. Şehir hastanelerine sevk yapmayan aile hekimlerinin maaşlarında yüzde 10’luk kesinti yapılıyor" değerlendirmesinde bulundu. 

'HASTA VE SAĞLIK HİZMETLERİ İÇİN YÜZDE 70 GARANTİ VERİLİYOR'

TTB Merkez Konsey 2. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten ise,  "Şehir hastanelerinin yapıldığı illerdeki diğer hastaneler ya kapatıldı ya da kapasiteleri düşürüldü. Sistem kronik hastalığı olanları buralara göndermeye zorluyor. Şehir hastanelerinde hem hasta garantisi hem de sağlık hizmetleri için yüzde 70 garanti veriliyor. Ülkemizin geliri bu uygulamalar ile çöpe atılıyor" ifadesini kullandı.