TTB: İlk dalgayı henüz bastırabilmiş değiliz

“Son 15 gün içerisinde dalgalı seyir devam ediyor” diyen Yavuz son üç aydır Türkiye'deki etkilenmeyi ve pandemiye verilen yanıtın değerlendirilebileceği hiçbir kapsamlı epidemiyolojik veriye ulaşamadıklarını belirterek, sürecin katılımcılık ve şeffaflıktan uzak yönetildiğini söyledi.12-06-2020 17:38

TTB, Covid-19 salgınında "ilk dalganın" henüz bitmediği uyarısında bulundu. TTB ayrıca, Sağlık Bakanlığı'nı hastalığa dair verileri paylaşmamakla eleştirdi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) tarafından düzenlenen basın toplantısında konuşan TTB Covid-19 Danışma ve İzleme Kurulu üyesi Doktor Cavit Işık Yavuz, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını Türkiye'de üçüncü ayını doldururken gelinen nokta ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. "Günlük vaka sayılarımıza baktığımız zaman şu tespiti rahatlıkla yapabiliriz. Türkiye pandeminin en yıkıcı etkisini gösterdiği ilk dalgayı henüz sönümlendirebilmiş, bu dalgayı bastırabilmiş değil… (Günlük vaka sayılarının) hızlı düşüş göstermemesi bu konuda bize önemli bir ipucu veriyor" diyen Yavuz, günlük yeni vaka sayısı bine yakın seyretmesine rağmen kısıtlamaların kaldırılmasını eleştirirken, salgının nasıl evrildiğinin anlaşılmasını sağlayacak epidemiyolojik göstergelerin açıklanmadığına dikkat çekti.    

‘VERİLER ŞEFFAFLIKTAN UZAK’

“Son 15 gün içerisinde dalgalı seyir devam ediyor” diyen Yavuz son üç aydır Türkiye'deki etkilenmeyi ve pandemiye verilen yanıtın değerlendirilebileceği hiçbir kapsamlı epidemiyolojik veriye ulaşamadıklarını belirterek, sürecin katılımcılık ve şeffaflıktan uzak yönetildiğini söyledi.

Yavuz "Hala daha Sağlık Bakanlığı'nın yerleşim yerlerine göre, illere göre, ilçelere, cinsiyete, yaşa ve hastalık risk gruplarına göre vakalarla ilgili veri açıklamasını bekliyoruz. Sağlık Bakanlığı'ndan veri açıklamasını bekliyoruz ama 3 aydır bir rapor bir açıklama yapılmış değil" şeklinde konuştu.

‘AÇILMA SÜRECİ HANGİ BİLİMSEL VERİLERE DAYANIYOR?’

Yavuz yeniden açılma süreci ile ilgili uyarıda bulunarak "Yeniden açılma sürecinde serbestleştirme kararlarının hangi bilimsel kanıtlara dayalı olarak alındığı ya da gerçekten bilimsel bir kanıta dayanıp dayanmadığını bilmiyoruz. Bununla ilgili bilimsel kanıt arıyoruz ama bulamıyoruz" ifadelerini kullandı.

Son dönemde yapılan araştırmaların virüsün herhangi bir değişime uğramadığını gösterdiğini belirten Yavuz, araştırmacıların enfeksiyonu engelleyen tedbirlere hassasiyetle devam edilmesini tavsiye ettiğini vurguladı.