'TSK sivilleri vuruyor' diyen TRT spikerine soruşturma

TRT Haber'de Afrin'de yaşanan gelişmeleri aktarırken "TSK sivilleri vuruyor" diyen spiker Tuğba Dalkılıç hakkında soruşturma başlatıldı.29-01-2018 01:06

TRT Haber'in Afrin'deki TSK-ÖSO saldırısını aktardığı canlı yayın programı sırasında spiker Tuğba Dalkılıç'ın kullandığı ifadeler dikkat çekti. 

'TSK SİVİL HALKA BOMBA YAĞDIRIYOR'

Spiker Dalgıç, haberi aktardığı sırada ilk olarak, "Muhabirlerimiz çok önemli bilgiler verdi. Mesela az önce Bülent Çulcuoğlu hemen çatışmaların yaşandığı bölgeden dedi ki, ‘TSK, sivillere işte bu noktadan saldırıyordu." ifadelerini kullandı. Dalkılıç, bu sözlerinin ardından ise  “Özellikle başından beri diyoruz ya, TSK stratejik nokta Burseya Dağı. Özellikle TSK, oradan sivil halka bombardıman gerçekleştiriyor, saldırıyordu” diye devam etti.

'TERÖR ÖRGÜTÜ SİVİLLERİ VURUYOR DİYECEKKEN...'

Dalkılıç, sözleriyle ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bugün TRT Haber ekranlarında yaptığım canlı yayın sırasınsa 'terör örgütü PKK Burseya tepesinden sivilleri vuruyor' diyecekken sehven TSK dedim. Tamamen yayın heyecanıyla yapılmış bir hataydı. Kamuoyundan çok özür diliyorum." ifadelerini kullandı. 

SPİKER HAKKINDA İNCELEME BAŞLATILDI

TRT Haber’den konuya ilişkin yapılan açıklamada ise spiker hakkında soruşturma başlatıldığı kaydedilerek şu ifadelere yer verildi:

28.01.2018 tarihinde (bugün) Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ÖSO ile birlikte Zeytin Dalı harekâtı çerçevesinde Burseya Dağı'nı ele geçirmek için başlattığı operasyon TRT Haber kanalında başarılı bir şekilde izleyicilerimize ulaştırılmıştır. Operasyonun yapıldığı Burseya Dağı'ndan canlı görüntülerle aktarılan yayın sırasında ekranda olan spikerimiz, bağlantı yaptığı muhabirimiz Bülent Çulcuoğlu'nun ifadelerini canlı yayının vermiş olduğu heyecanla yanlış aktarmıştır. Bu istenmeyen bir canlı yayın kazasıdır.

Yaşanan bu üzücü hatanın ardından spikerimiz derhal ekrandan çekilmiş, yerine yeni bir arkadaşımız görevlendirilmiştir. Ayrıca söz konusu spikerimiz hakkında gerekli inceleme başlatılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurur ve yaşanan bu hata nedeniyle özür dileriz.