Trump'tan yandaş Hilal Kaplan'a: Gazeteci olduğuna emin misin?

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump Beyaz Saray'da ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Trump ile yandaş Hilal Kaplan arasındaki diyalog dikkat çekti.14-11-2019 18:26

ABD Başkanı Trump Erdoğan ile ortak basın toplantısında yandaş Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan’ın sorusuna, “Gazeteci olduğuna emin misin? Türkiye hükümeti için çalışıyor olmayasın” şeklinde yanıt verdi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın Beyaz Saray’daki görüşmesinin ardından yapılan basın toplantısının soru-cevap kısmında ilginç bir olay yaşandı.

Erdoğan, ‘Pelikancı’ olarak bilinen yandaş Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan’dan, "Evet Hilal Hanım buyur" diyerek sorusunu sormasını istedi. Kaplan, Trump’a soru yöneltmek için hazırlanırken o sırada Trump, "Türkiye’den dostane bir insan lütfen, yalnızca arkadaş canlısı gazetecileri görmek isteriz. Etrafta onlardan fazla yok" dedi.

Daha sonra ise Kaplan’ın sorusunu yanıtlayan Trump, Erdoğan'ı işaret ederek "Şimdi başkana bir soru sorabilirsin, aynı gazeteci. Gazeteci olduğuna emin misin? Türkiye hükümeti için çalışıyor olmayasın, bu sorudan sonra" ifadelerini kullandı.

‘BU DA ÖNEMLİ BİR KAZANIM’

Yaşananlarla ilgili AKP’nin yayın organı A Haber'e konuşan Hilal Kaplan, şunları söyledi:

"Çarpıtmak artık bazılarının kariyeri olmuş. Biz orada hiç soru sormasak, 'uçaktaki gazeteciler gidiyorlar, hiç soru sormadan dönüyorlar', Trump'ı memnun eden bir şey sorsak 'Trump'a yakın görünmek için' diyecekler. Trump'ı sıkıştıran bir soru sorduk onda da yine çarpıtacak bir şey buldular. Çok üzerinde durmak istemiyorum o yüzden. Söylenen de sadece basit bir espriydi aslında. Esas mevzu burada ABD'nin kalbinde Beyaz Saray'da başkana 'Bu katili Beyaz Saraya Davet etmeyi düşünüyor musunuz? Çünkü bu çok gücendirici olacaktır' diye ifade etmekti yüzüne benim amacım. Toplantıda malesef YPG ile ilgili başka bir soru sorulmadı. 

Trump, net bir cevap veremedi. Bu da önemli bir kazanım olarak görüyorum. Obama döneminde Ferhat Abdi Şahin'e plaketler verildi. Zaten ABD'nin askeri kanadı muhatap alıyor. Dışişleri Bakanlığı da vize verilmesi noktasında olumlu görüş bildirebiliyor. Biz Merasim Sokağı, Vodafone Park'ı, Güngören'i unutmayacağız. Terör saldırılarını unutmayacağız. Her seferinde bunu onlara hatırlatmak, bizim şehitlerimizin kanı üzerinden böyle bir şey yapamazsınız' demek. Erdoğan ile ilişkisine zarar vermekten kaçındığı için kaçamak bir cevap verdi Trump."

O SORU

Kaplan, Erdoğan - Trump basın açıklamasının ardından İngilizce olarak ABD Başkanı’na şu soruyu yöneltmişti: 

"Obama’nın kusurlu dış politikalarını devraldınız. Bu kusurlardan birisi ABD’yi terörist gruplarla ortaklık ettirmekti. PKK ve Suriye’de YPG. Siz bunun ABD-Türkiye ilişkilerine verdiği hasarı düzeltmeye çalışıyorsunuz. Ancak siz aynı zamanda YPG’nin sözde liderini Beyaz Saray’a davet ettiniz. İsmi Mazlum Kobani. Ve bu kişi Türkiye’de en az 18 terörist saldırıdan sorumlu, bu saldırılar da 184 askerin ve 48 sivilin ölümüne sebep oldu. Bugünkü toplantıdan sonra hala onu Beyaz Saray’a çağırmayı düşünüyor musunuz? Ki böyle bir şey Türkiye toplumu için son derece gücendirici ve kırıcı olur."