Trump'tan Erdoğan'a çağrı: 'Tam bir rezalet'

Donald Trump Türkiye'de tutuklu ABD'li pastör için Erdoğan'ı etiketleyerek bir mesaj paylaştı.19-07-2018 09:36

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'de Ekim 2016'dan bu yana tutuklu olan Pastör Andrew Craig Brunson'ın tutukluluğuna devam kararı çıkmasına tepki gösterdi. AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı Twitter'da etiketleyen Trump, "Erdoğan, Brunson'ın serbest kalması için bir şey yapmalı" dedi.

Trump'ın, Twitter hesabından paylaştığı mesajda şu ifadeler yer aldı:

"Türkiye'nin cezaevindeki saygın Pastör Andrew Brunson'ı tahliye etmemesi tam bir rezalet. Çok uzun zamandır rehin tutuluyor. @RT_Erdogan bu mükemmel Hristiyan eş & babanın serbest kalması için bir şey yapmalı. Yanlış bir şey yapmadı ve ailesinin ona ihtiyacı var!"

FETÖ'YE ÜYE OLMAKLA SUÇLANIYOR

İzmir'de Protestan cemaatine ait Diriliş Kilisesi'nin ABD'li Pastörü Andrew Craig Brunson çarşamba günü görülen davasının üçüncü duruşmasında da tahliye edilmedi. Brunson, Ekim 2016'da Gülen yapılanmasına üye olmak suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Brunson'ın Ağustos 2017'de, İzmir F Tipi Cezaevi'nde yatmakta olduğu sırada "Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasi veya askeri casusluk amacıyla temin etme", "Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek" ve "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlarından tutuklanması talep edildi.

TRUMP YİNE İADE TALEP ETTİ

ABD Başkanı Trump daha önce de bizzat Türkiye'den Pastör'ün iadesini talep etmişti. Trump, Tayyip Erdoğan ile Mayıs 2017'de yaptığı görüşmede Brunson'ın durumunu gündeme getirmişti. Görüşmenin ardından Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "Başkan Trump, Pastör Andrew Brunson'ın tutukluluğu konusunu da gündeme getirdi ve Türk Hükümeti'nden kendisini hızlı bir şekilde ABD'ye iade etmesini istedi" denildi.

'BİR PAPAZ DA SİZDE VAR, BİZE VERİN YARGILAYALIM'

Erdoğan, Eylül 2017'de yaptığı bir konuşmada, Brunson'ın serbest bırakılmasını Fethullah Gülen'in ABD'den iadesiyle bağdaştıran ifadeler kullanmıştı:

"Pensilvanya'daki nasipsiz adamın arkasından giden profesörler de var. Sen nasıl profesörsün? Sen profesör olsan ne yazar? 'Papazı verin' diyorlar. Bir papaz da sizde var, bize verin, yargılayalım, biz de onu size verelim. 'Onu karıştırma' diyorlar" dedi. ABD ise olası bir takası reddetti.