Trump'tan Brunson Açıklaması: 'Savaşıyoruz'

İzmir'de ev hapsinde bulunan Rahip Brunson hakkında konuşan ABD Başkanı Trump, “Savaşıyoruz” ifadelerini kullandı.28-08-2018 14:06

ABD Başkanı Donald Trump 'tan, Türkiye'de ev hapsinde bulunan rahip Brunson'la ilgili yeni bir açıklama geldi.

NTV'nin haberine göre Trump, Evanjelist liderleri ağırladığı akşam yemeğinde, Brunson'u geri getirmeye çalıştıklarını söyledi ve bunun için verilen ‘mücadeleden’ bahsetti.

"Rahip Brunson'ın serbest kalması için savaşıyoruz" ifadesini kullanan Trump, salondan en büyük alkışı bu açıklamaları esnasında aldı. Bir diğer güçlü alkış ise İsrail Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınmasıyla ilgili konuşması sırasında geldi.

Toplantıda ABD'deki son gelişmelerden de bahseden Trump, geçtiğimiz hafta sonu hayatını kaybeden Senatör John McCain için önümüzdeki günlerde etkinlikler düzenleneceğini açıkladı. Toplantıya ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence de katıldı.

EVANJELİST NEDİR?

Evanjelist, en basit anlamıyla “Hristiyanlık bildirisini vaaz eden, yayan kişi” anlamında kullanılıyor. Evanjelik sözcüğü ise daha çok Protestan Kilisesi’nin muhafazakar kesimini nitelemek için kullanılır. Evanjeliklerin, ABD’yi kuran Protestan Puritenler’in devamı olduğu belirtiliyor.