Trump'ın 'incil şovunda' yer alan ABD Genelkurmay Başkanı: Orada olmamalıydım

ABD Başkanı Donald Trump'ın Beyaz Saray'ın çevresindeki barışçı protestoları polis zoruyla dağıttıktan sonra St. John Episkopal Kilisesi'ne elinde İncil'le yürüyüp poz verme etkinliğinde yer alan Genelkurmay Başkanı Mark Milley 'orada olmamalıydım' dedi.11-06-2020 17:45

ABD Başkanı Donald Trump'ın Beyaz Saray'ın çevresindeki barışçı protestoları polis zoruyla dağıttıktan sonra St. John Episkopal Kilisesi'ne elinde İncil'le yürüyüp poz verme etkinliğinde yer alan Genelkurmay Başkanı Mark Milley 'orada olmamalıydım' dedi.

The New York Times, ABD Genelkurmay Başkanı'nın, Beyaz Saray önündeki barışçı protestocuların gaz ve plastik mermilerle dağıtılmasının ardından Başkan Trump'ın elinde İncil'le yürüyüp kilisede poz vermesi şovuna katıldığı içim özür açıklaması yaptığını duyurdu.

'ORADA OLMAMALIYDIM'

Habere göre, Ulusal Savunma Üniversitesi'ne hitap için önceden kaydedilmiş bir video gönderen Genelkurmay Başkanı Mark Milley, "Orada olmamalıydım" diyerek şöyle devam etti.

"O anda o ortamdaki varlığım, ordunun iç siyasete müdahil olduğu algısı yarattı."

İlk açıklamayı yapan bir Pentagon yetkilisi de "Savunma Bakanı Mark Esper ve Genelkurmay Başkanı Mark Milley, Trump'a, St. John Episkopal Kilisesi'ni ziyaret için eşlik ettiklerinin farkında değildi. Bunun için park polisi ve kolluk kuvvetlerinin meydanı temizleme kararı aldığının farkında değildi" demişti.