Trump'ın azil duruşması bugün başladı

Trump’ın “ABD’nin ulusal güvenliğine zarar verdiği” ve “Başkanlık yeminine ihanet ettiği” gerekçesiyle azledilmesine yönelik Senato’da yargılanması süreci bugün başladı.22-01-2020 07:58

ABD Başkanı Donald Trump’ın azline yönelik Senato’da yargılanması süreci bugün başladı. ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell, ABD Başkanı Donald Trump’ın Senato’da yargılanmasına ilişkin temel usulleri ortaya koyan tasarıyı açıkladı.

Senato bugünden itibaren günlük 12’şer saat görev yapacak ve her iki tarafa argümanlarını senatörler önünde ortaya koymaları için iki gün verilecek. Tarafların savunmaları sonrası “jüri” görevi gören senatörler, davacı ve savunma taraflarına sorularını yöneltecek.

'TANIK ÇAĞIRMAYA GEREK YOK'

McConnell’ın tasarısında ayrıca, Senato’daki yargı sürecine herhangi bir yeni tanığın çağrılmasının gerekli olmadığı maddesi yer aldı. Senato Genel Kurulu’nda iki gün boyunca Demokrat savcı vekillerden oluşan davacı taraf, ardından da Trump’ın avukatları görüşlerini ortaya koyacak.

Temsilciler Meclisi, Trump’ın “ABD’nin ulusal güvenliğine zarar verdiği” ve “Başkanlık yeminine ihanet ettiği” gerekçesiyle azledilmesine karar vermiş, yargılama süreci Senato’ya taşınmıştı.