Trump'ı eleştiren gazetecinin ödülü geri alındı

Konuyla ilgili konuşan Aro, "Bu ödül benim için çok kıymetliydi, çünkü işim için çok bedel ödedim" dedi.08-04-2019 19:23

ABD İçişleri Bakanlığı tarafından verilen Uluslararası Cesur Kadın ödülüne layık görülen Finlandiyalı gazeteci Jesikka Aro’ya ödül törenine kısa süre kala "ödül verilmesi kararından vazgeçildiği" bildirildi. Aro'nun ödülünün geri alınmasının sebebinin ABD Başkanı Donald Trump'a yönelttiği sert eleştiriler olduğu düşünülüyor.

Aro, 2014 yılından itibaren Rusya propagandaları ile ilgili haberlerinden sebep ödüle layık görülmüştü. 39 yaşındaki gazeteci yaptığı haberlerden dolayı taciz ve siber saldırılara maruz kaldı.

‘BENİM İÇİN ÇOK KIYMETLİYDİ’

CNN'in "Reliable Sources" programına konuk olan Finlandiyalı gazeteci, ödülü aldığını ilk öğrendiğinde çok mutlu olduğunu belirtti. "Bu ödül benim için çok kıymetliydi, çünkü işim için çok bedel ödedim" diyen Aro, "Sonra ödülü elimden aldılar" dedi.

‘ÖDÜL, TRUMP’I ELEŞTİRDİĞİ İÇİN GERİ ALINDI’

Foreign Policy'nin çeşitli kaynaklara dayandırdığı habere göre Aro'nun ödülü Trump'ı Twitter üzerinden defalarca sert bir biçimde eleştirdiği için alındı. ABD'de bir konuşma yapan gazeteci konu ile ilgili olarak, " Durum gerçekten böyleyse, Trump veya hükümeti korku ve oto- sansür ile zehirlendiyse orada yaşayanların hâline üzülüyorum" dedi.

ABD İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: YANLIŞ ANLAMA VAR

ABD İçişleri Bakanı Sözcüsü ise "Aro'ya yanlış bilgi verildiğini" ve "kendisinin ödülü kazanan değil bir finalist olduğunu" söyledi. Aro'nun gösterdiğine göre bakanlık ödülle ilgili kararını gazetecinin sosyal medya hesaplarının isimlerini bir e-posta ile talep ettikten sonra değiştirdi.