Trump yönetiminin üst düzey yöneticileri istifa etmeye devam ediyor

ABD Eğitim Bakanı Betsy DeVos ve Kuzey İrlanda Özel Temsilcisi Mick Mulvaney Kongre'ye yapılan saldırının ardından görevi bıraktığını açıkladı.08-01-2021 10:18

ABD Kongresi'nin Joe Biden'ın başkanlığını resmileştirmesiyle Trump yönetiminden istifalar devam ediyor. Eğitim Bakanı Betsy DeVos ve Kuzey İrlanda Özel Temsilcisi Mick Mulvaney görevi bıraktığını açıkladı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi’ne dahil olan dört üst düzey danışmanının da istifa ettiği öğrenildi. Reuters’ın elde ettiği bilgilere göre, istifa eden isimler Erin Walsh, Mark Vandroff, Anthony Rugierro ve Rob Greenway olarak açıklandı.

ABD’deki Kongre baskını sonrası sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. ABD Ulaştırma Bakanı Elaine Chao’nun ardından, Eğitim Bakanı Betsy DeVos da Trump yönetiminden istifa eden üst düzey isimler arasına katıldı. Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Matt Pottinger'ın yanı sıra Trump'ın eşi Melania Trump'ın Özel Kalem Müdürü Grisham, Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Sarah Matthews ve Beyaz Saray Sosyal İşler Müdürü Rickie Niceta da istifa etmişti.

'KONGRE'YE ÖLÇÜSÜZ BİR SALDIRI YAPILDI'

İstifasına ilişkin yazılı bir açıklama yapan ve Trump’a seslenen DeVos, Kongre’ye ölçüsüz bir saldırı yapıldığını belirterek, “Sizin söylemlerinizin yaşanan olaylara yaptığı etki konusunda yanılgıya yer yok ve bu da benim için bir dönüm noktası oldu” ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray’dan DeVos’un istifasının kabul edilip edilmediği yönünde bir açıklama henüz gelmedi.