Trump-Twitter savaşı devam ediyor: Bir tweet daha sınırlandırıldı

Trump'ın postayla oy kullanmanın usulsüzlüğe yol açacağını ve koronavirüsle temas riski taşıdığını savunduğu tweeti, Twitter tarafından sınırlandırıldı.25-08-2020 08:52

ABD'de 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçiminde posta ile oy kullanılmasına ilişkin Başkan Donald Trump’ın attığı tweet, “yanıltıcı” olduğu ve seçmenleri caydırabileceği gerekçesiyle Twitter tarafından sınırlandırıldı.

Trump pazar günü attığı tweette, postayla oy kullanmanın usulsüzlüğe yol açacağını ve yeni tip koronavirüsle (Covid-19) temas riski taşıdığını savunmuştu.

'TOPLUM VE SEÇİM GÜVENLİĞİNİ İHLAL'

Trump'ın “(Postayla oy kullanmak) Her şeyin ötesinde bir kişinin birkaç defa oy kullanmasını mümkün kılıyor. Aynı zamanda bu posta kutularını kim kontrol ediyor? Bunlar Cumhuriyetçi bölgelerde mi, Demokrat bölgelerde mi? Covid açısından sterilize edilmediler. Tam bir düzenbazlık!” şeklindeki paylaşımı, toplum ve seçim güvenliği hakkındaki Twitter Kuralları’nı ihlal ettiği gerekçesiyle sınırlandırıldı.

Twitter’ın uyarısında, “İnsanları sağlık gerekçesiyle yanıltarak oy kullanmaktan caydırabileceği” notu yer alırken, Trump’ın söz konusu tweeti, kullanıcıların etkileşimine kapalı tutuluyor.

POSTAYLA OY KULLANMADA REKOR KIRILACAK MI?

Başkanlık seçiminde ABD Başkanı Donald Trump ile Demokrat Parti’nin adayı Joe Biden yarışacak. Pandemi sebebiyle daha önceki seçimlerden çok daha fazla kişinin postayla oy kullanması bekleniyor.

BBC’nin haberine göre, 2020 seçimlerinde postayla kullanılan oyların 80 milyonu bulabileceğini aktarıldı. 2016 seçimlerinde, kullanılan 129 milyon oyun 40 milyonu postayla gönderilmişti. Trump, daha önce birçok kez mektupla oy kullanılmasının seçimde usulsüzlüklere yol açacağını ve Demokrat rakibi Joe Biden’a yarayacağını savunmuştu fakat postayla oy kullanmanın seçimlerde dikkate değer bir usulsüzlüğe yol açtığı şeklinde bir kanıt ortaya konmuş değil.

TRUMP SABOTE ETMEYE Mİ ÇALIŞIYOR?

Trump’ın ABD Posta Hizmetleri’nin başına mayıs ayında Cumhuriyetçi Parti destekçisi Louis DeJoy’u ataması ve sonrasında planlanan değişiklikler, Demokratlar tarafından seçimin ‘sabote edilmesine yönelik girişimler’ olarak değerlendirildi.