Trump: Türkiye Kürtleri vurursa ekonomisini mahvederiz

Trump, "20 millik güvenli bölge kuracağız. Kürtlere saldırırlarsa Türkiye'yi ekonomik olarak mahvedeceğiz" dedi. Trump, "20 millik güvenli bölge kuracağız. Kürtler'e saldırırlarsa Türkiye'yi ekonomik olarak mahvedeceğiz" dedi.14-01-2019 08:38

Trump'ın "Kürtlere saldırırlarsa Türkiye'yi mahvederiz" açıklamalarına Saray'dan ikinci yanıt geldi.

'STRATEJİK ORTAKLAR SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN KONUŞAMAZ'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Lüksemburg Dışişleri ve Avrupa Bakanı Jean Asselborn ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "Stratejik ortaklar sosyal medya üzerinden konuşmaz" ifadelerini kullandı.

İLK YANIT SARAY'DAN GELDİ

Trump'ın açıklamalarına ilk yanıt Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan geldi.

Kalın twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Sayın Donald Trump, Kürtleri ABD'nin terör listesindeki PKK ve onun Suriye kolu PYD/YPG ile eş tutmak ölümcül bir hata. Türkiye teröristlerle mücadele diyor Kürtlerle değil. Kürtleri ve diğer Suriyelileri terör tehdidine karşı koruyacağız” dedi. 

Kalın, ayrıca "Sayın Donald Trump, teröristler ortağınız ve müttefikiniz olamaz. Türkiye ABD'den stratejik ortaklık yükümlülüklerini yerine getirmesini ve bunun terör propagandası ile gölgelenmemesini bekliyor” diye ekledi.

TRUMP: TÜRKİYE'Yİ MAHVEDERİZ

Trump, ABD'nin Suriye'den çekilme sürecine ilişkin tartışmalar sürerken, sosyal medyada yaptığı açıklamada "IŞİD'in mülki halifeliğinin kalan az kısmını sert ve birçok yönden vurmaya devam ederken uzun zamandır gerçekleşmesi gereken Suriye'den çekilmeye başlıyoruz. Tekrar toparlanırsa yakınlardaki üslerden tekrar saldıracağız" ifadelerini kullandı.

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Trump, şunları da söyledi:

"IŞİD'in mülki halifeliğinin kalan az kısmını sert ve birçok yönden vurmaya devam ederken uzun zamandır gerçekleşmesi gereken Suriye'den çekilmeye başlıyoruz. Tekrar toparlanırsa yakınlardaki üslerden tekrar saldıracağız.

Kürtler'e saldırırlarsa Türkiye'yi ekonomik olarak mahvedeceğiz. 20 millik güvenli bölge kuracağız. Aynı şekilde Kürtler'in de Türkiye'yi provoke etmesini istemiyoruz."