Trump: Taliban anlaşmak istiyor, ateşkes için görüşüyoruz

ABD Başkanı Trump, Afganistan ziyareti sırasında yaptığı açıklamada Taliban'ın anlaşmak istediğini belirtti ve ''Ateşkes için görüşüyoruz'' dedi.29-11-2019 11:06

ABD Başkanı Donald Trump, Şükran Günü dolayısıyla Afganistan’daki Amerikan askerlerini ziyaret ederken, Taliban ile görüşmelere yeniden başladıklarını duyurdu. Afganistan’ın başkenti Kabil dışındaki Bagram Hava Üssü’ne giden Trump, ''Taliban anlaşmak istiyor ve biz de onlarla görüşüyoruz, aynı zamanda bir ateşkes olması gerektiğini söylüyoruz'' dedi.

Trump, Eylül ayında barış görüşmelerine, Kabil’de içlerinde bir Amerikan askerinin de olduğu 12 kişinin öldüğü saldırıyı Taliban’ın üstlenmesinin ardından, son verdiğini açıklamıştı. Trump, Camp David’de Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve Taliban liderleriyle düzenlenecek olan gizli görüşmeyi de iptal etmişti.

'TRUMP'IN FAZLA SEÇENEĞİ YOK'

Taliban sözcüsü Zabihullah Mujahid ise 'görüşmelere tekrar başlamaya hazır olduklarını' ifade etti. Mujahid ''Duruşumuz değişmedi. Barış görüşmeleri tekrar başlarsa, bırakıldığı aşamadan devam edecek'' diyerek ekledi. Bir Taliban komutanı ise ''Umuyoruz ki Trump’ın Afganistan ziyareti, görüşmeleri başlatmadaki ciddiyetini kanıtlar. Pek fazla seçeneği olduğunu düşünmüyoruz'' ifadelerini kullandı.

TRUMP'IN SEÇİM VAADİ

ABD Başkanı Trump, 2016’daki seçim kampanyası sırasında Afganistan’daki savaşa son verme vaadinde bulunmuştu. Ancak daha sonra askerlerin tamamını geri çekmek yerine, asker sayısını 8 bin 600’e indirmek istediğini açıkladı. Şu an Afganistan’da 13 bin Amerikan askeri ve bine yakın NATO askeri var.

SAVAŞA SİYASİ ÇÖZÜM

Trump, Amerikalı askerlerle gerçekleştirdiği Şükran Günü yemeğinde ise, ''Şükran Günü’nde buradan başka olmak istediğim bir yer yok'' dedi. ABD’nin dahil olduğu 'süresiz' savaşları bitirmek istediğini uzun zamandır söyleyen Trump, aynı zamanda Afganistan’la olan savaşın cephede değil siyasi bir şekilde çözüme ulaştırılabileceğini de ifade etti. Taliban geçen hafta üç yıldır elinde tuttuğu bir Amerikalı ve bir Avustralyalı tutsağı üç adet yüksek düzey mahkum karşılığında teslim etmişti. (BBC Türkçe)