Trump: Tahran'da düşen yolcu uçağını İran yanlışlıkla düşürmüş olabilir

Trump, "Şüphelerim var. Çok trajik bir olay. Birileri hata yapmış olabilir. Çok kötü bir şey olduğuna yönelik bir hissiyatım var" ifadelerini kullandı.09-01-2020 20:47

ABD Başkanı Trump, İran'da düşen ve 176 kişinin ölümüne neden olan Ukrayna Havayolları'na ait uçakla ilgili "Çok kötü bir hissim var. Birileri hata yapmış olabilir" dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, İran'ın başkenti Tahran’dan havalandıktan kısa süre sonra düşen ve 176 kişinin ölümüne neden olan Ukrayna Havayolları'na ait uçakla ilgili açıklama yaptı. Trump, "Şüphelerim var. Çok trajik bir olay. Birileri hata yapmış olabilir. Çok kötü bir şey olduğuna yönelik bir hissiyatım var"  ifadelerini kullandı. Trump uçağın düşüşüyle ilgili şüpheleri olduğunu belirtti.

'ORTADOĞU'DA NATO ASKERİNİN OLMASINI TERCİH EDERİM'

Trump ayrıca, İran'a yeni bir dizi ekonomik yaptırımın onayladığını ve Hazine Bakanlığı tarafından yapılan açıklamanın ardından uygulanacağını söyledi. 

NATO'nun ortadoğu'da daha fazla rol üstlenmesi gerektiğini yineleyen Trump, "Ortadoğu’da ABD askerlerinin olmasındansa NATO askerlerinin olmasını tercih ederim. NATO Ortadoğu'yu da kapsayacak şekilde genişlemeli. NATO ve Ortadoğu. NATO için yeni bir ad buldum: NATOME" dedi. 

‘YANLIŞLIKLA’ MI DÜŞÜRÜLDÜ?

Öte yandan Reuters haber ajansı hükümet yetkililerine dayandırdığı habere göre, ABD yönetimi uçağın bir füzeyle vurularak düşürüldüğüne emin. Reuters'ın haberinde Washington'ın uydu görüntüleri nedeniyle uçağın düşürüldüğüne inandığı ifade edildi.