Trump: Siyahlar güvenlik güçlerini desteklemeli

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’ın balkonundan destekçilerine seslenirken siyahların ‘güvenlik güçlerini desteklemesi gerektiğini’ söyledi.10-10-2020 23:10

ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüse yakalanması nedeniyle ara verdiği seçim çalışmalarına bugün yeniden başladı. Beyaz Saray’da kendisini destekleyenler ile bir araya gelen Trump, Beyaz Saray’ın balkonundan destekçilerine seslendi.

Organizasyonun herkese açık ve güvenlik güçlerine destek organizasyonu olduğunun açıklamasına rağmen katılımcıların büyük çoğunluğunun Trump’ı ve kampanyasını destekleyenlerden oluşması dikkat çekti.

İHA’nın aktardığına göre Trump, konuşmasında siyahi ve Latin Amerikalıları desteklediğini dile getirdi. Trump, geçtiğimiz aylarda birçok silahsız siyah Amerikalının polis tarafından öldürülmesine ve ülke genelinde çıkan protestolara rağmen, siyah vatandaşların ‘güvenlik güçlerini desteklemesi gerektiğini’ savundu.

ABD’de 210 bin kişinin ölümüne neden olan Covid-19 ile ilgili olarak korkulmaması gerektiğini de belirten Trump, “Ortadan kaybolacak, kayboluyor” ifadelerini kullandı. “Çin virüsü” nedeniyle ikinci dalganın dünyayı sardığını belirten Trump, bulunacak aşının çok yardımcı olacağını aktardı.

JOE BIDEN’A YÜKLENDİ

Konuşmasında rakibi Joe Biden’a da yüklenen Trump, “Uykucu Joe Biden siyah ve Latin Amerikalılara ihanet etti. Eğer bu ülkeyi yönetebileceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz” ifadelerini kullandı. 'Sol görüşlü politikacıların ülkeye zarar verdiğini' iddia eden Başkan Trump, Demokratların politikalarının yoksulluk getirdiğini öne sürdü. Demokratların seçilmesi halinde özellikle enerji sektöründe çalışanların işerini kaybedeceğini söyleyen Trump, ayrıca ülkedeki sözde barışçıl protestolar yüzünden şehirlerin yandığını açıkladı.

Seçimlerin çok önemli olduğunu ifade eden Trump, “Ülkemiz tarihindeki en önemli seçimler. Gidin ve oy kullanın, sizi seviyorum” ifadelerini kullandı. Seçmen kağıtları ve uzaktan oy kullanılması nedeniyle birçok sorunun olacağını öne süren Trump, güvenlik güçlerinin bu konuda dikkatli olduğunun altını çizdi. Konuşmasının sonunda ülkeyi ileri götüren doktorlara ve bilim insanlarına teşekkür eden Trump, “En çok size teşekkür ediyorum. Ülkenizi seviyorsunuz ve sizin gibi birçokları var. Sizi seviyorum” dedi.