Trump: Seattle'ın anarşistler tarafından işgal edilmesine izin vermeyeceğiz

Donald Trump, Seattle'da anarşistlerin “özerklik” ilan etmesinin ardından ''Belediye başkanı ve vali işleri yoluna koymazsa biz koyarız'' dedi.12-06-2020 08:09

ABD Başkanı Donald Trump, Seattle'da anarşistlerin kentin Capitol Hill bölgesinde “özerklik” ilan etmesine ilişkin, yerel yöneticileri “yeterince sert hareket etmemekle” suçladı ve "Seattle'ın anarşistler tarafından işgal edilmesine izin vermeyeceğiz” dedi. 

Trump, Fox News'e yaptığı açıklamada, George Floyd'un polis şiddetiyle öldürülmesi sonucu ülke genelinde düzenlenen eylemeler ve anarşistlerin Seattle'da "özerklik" ilan etmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Trump, "Seattle Belediye Başkanı Jenny Durkan ve Washington Valisi Jay Inslee, işleri yoluna koymazsa, biz koyarız" ifadesini kullandı. 

Vali Inslee'ı Ulusal Muhafızları görevlendirmeye çağıran Trump, bir şekilde olayın çözülmesi gerektiğini ve kitlenin "kentin en önemli" konumunu işgal edemeyeceğini vurguladı.

TRUMP: TÜM POLİSLER BÖYLE DEĞİL

Polis Memuru Derek Chauvin'in, Floyd'un boynuna bastığı ana dair görüntüleri izlediğini belirten Trump, "O görüntüleri izlerken, 8 dakikalık bir korku anının yaşandığını görüyorsunuz, bu gerçekten utanç verici" dedi.

Trump, bu tarz görüntülerin ortaya çıkmasının ardından insanların "Bütün polisler böyle mi?" sorusunu sorduğuna işaret ederek, "İnsanlar bir yerden sonra da 'tüm polisler böyle' demeye başlıyor. Tüm polisler böyle değil, ben polislerin yaptığı inanılmaz şeyler de gördüm ama bunları televizyonlarda yayınlamıyorlar" diye konuştu.