Trump polis şiddetini protesto edenleri 'en az 10 yıl hapisle' tehdit etti

George Floyd'un öldürülmesinin ardından ABD'de artan polis karşıtı eylemler sonrası Trump, protestocuları ''en az 10 yıl'' hapis cezasıyla tehdit etti.28-07-2020 12:37

ABD Başkanı Donald Trump, ülkedeki polis karşıtı gösterilerde federal binalara zarar verenlerin en az 10 yıl hapis cezasıyla yargılanacağını belirterek, "Bunu yapmayın" dedi.

Trump, ülkede ırkçılık ve polis şiddetine karşı düzenlenen eylemlerde federal binaların hedef alınmasına Twitter hesabından tepki gösterdi. Oregon eyaletine bağlı Portland kentinde federal mahkeme binasının göstericiler tarafından ateşe verildiğine işaret eden Trump, "Portland'daki federal mahkeme binasına ya da herhangi bir eyaletimiz ve şehrimizdeki herhangi bir federal binaya vandallık yapan ya da zarar veren anarşistler, provokatörler ya da protestocular, son dönemde onayladığımız Heykeller ve Anıtlar Kanunu çerçevesinde yargılanacaktır" ifadesini kullandı.

Söz konusu yasa çerçevesinde bu kişilerin en az 10 yıl hapis ile karşı karşıya olduğunu söyleyen Trump, "Bunu yapmayın" mesajını verdi.

NE OLMUŞTU?

ABD'nin Minnesota eyaletinde siyah Amerikalı George Floyd'un 25 Mayıs'ta polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından birçok kentte protesto gösterileri düzenlenmiş ve göstericiler bazı büyük kentlerde şiddet eylemleri halini almıştı.

Trump, gösterilerin iki aydır devam ettiği Portland'e federal güvenlik güçleri göndermiş, bu da büyük tepki çekmişti.

Portland'deki mahkeme binasını 19 Temmuz'da ateşe vermeye çalışan göstericiler, 26 Temmuz akşamı da California'nın Oakland kentindeki bir federal mahkeme binasını ateşe vermiş, bir polis merkezini tahrip etmiş ve polislere havai fişek fırlatmıştı.