'Trump Pasaportları İptal Ettiriyor'

Yetkili kurumlar tarafından her ne kadar prosedürlerin değişmediği iddia edilse de bir süredir ara verilen uygulamanın yeniden başlatıldığı belirtiliyor.31-08-2018 08:56

ABD'nin, Meksika sınırında yaşayan İspanyol kökenli vatandaşlarının pasaportlarını, doğum belgelerinin sahte olduğu gerekçesiyle iptal ettiği ileri sürüldü.

Washington Post’un haberine göre ABD yönetimi, Meksika sınırında yaşayan İspanyol kökenli kişilerin ABD'de doğduklarına dair belgelerinin sahte olabileceği gerekçesiyle pasaportlarını iptal etmeye başladı.

İNKAR ETTİLER AMA…

Dışişleri Bakanlığı, her ne kadar pasaport başvuruları prosedürlerinin değiştirilmediğini açıklasa da Washington Post'un görüştüğü kişi ve hukukçular ise durumun tam tersi olduğunu belirtti.

ABD'de 1950'lerden 1990'lı yıllara kadar çok sayıda ebe ve doktorun, Teksas-Meksika sınır hattındaki birçok bebeğe Meksika'da doğmuş olmalarına rağmen ABD'de doğmuş gibi belge verildiği tespit edilmişti. 

George Bush ve Barack Obama’nın başkanlıkları döneminde Teksas'ın Rio Grande Valley bölgesinde ebelerin sağladığı doğum belgeleriyle ABD pasaportu verilmesi kaldırılmıştı. 2009'da bu uygulamaya son verilmiş, pasaportları reddedilenlerin sayısı azalmıştı. 

TRUMP DEVAM ETTİRİYOR

Öte yandan, Donald Trump yönetiminde pasaport redlerinin önemli miktarda arttığı ve hayatları boyunca ABD'de yaşayan, çalışan, oy veren kişilerin ülkeye giriş çıkışta sorunlar yaşadığı belirtiliyor.

Houston'da savcı olarak çalışan Jennifer Correro, Washington Post'a yaptığı açıklamada, "Pasaportu iptal edildiği için yargı yoluna giden kişilerin sayısında ciddi miktarda artış gözlüyoruz." ifadesini kullandı.