Trump: NATO'yu Ortadoğu'ya çağıracağım

Trump, İran'ın sabaha karşı ABD'nin Irak'ta bulunan Ayn el-Esad üssüne balistik füzeyle misilleme saldırısına ilişkin konuştu.08-01-2020 19:36

ABD’nin, geçen hafta İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’yi öldürmesinin ardından, bu sabaha karşı (8 Ocak) İran Devrim Muhafızları tarafından Irak'ta ABD askerlerinin konuşlu olduğu Ayn el-Esad üssüne balistik füzeyle misilleme saldırısı düzenlendi.

Saldırı sonrası bu akşam  bir basın toplantısı düzenleyen ABD Başkanı Donald Trump, "Saldırıda zarar gören Iraklı ve ABD'li yok" dedi. Trump, önleyici sistemin zamanında devreye girdiğini söyledi. Trump İran'dan gelecek bir saldırıya karşılık vereceklerini, yaptırım uygulayabileceklerini belirtti.

Trump ayrıca "İran'ın doğal düşmanı" olarak adlandırdığı IŞİD'i ortadan kaldırdıklarını belirterek "Birlikte çalışmalıyız" dedi. Trump sözlerini "Halkıma ve İran liderlerine seslenmek istiyorum. Biz iyi bir gelecek istiyoruz. Dünya barışının, huzurun sağlandığı bir dünya, bir düzen istiyoruz" diyerek bitirdi.

Trump'ın öne çıkan ifadeleri şöyle:

- "Askeri üstümüzde asgari zarar oldu ev ABD güçleri her şeye hazır. Bu da tüm ilgili taraflar ve Dünya için olumlu bir şey. Hiçbir ABD'li ve Iraklı vatandaş hayatını kaybetmedi. Önleyici sistemimiz başarılı bir şekilde devreye girdi."

- "1970'dan bu yana İran'ın Ortadoğu'daki istikrarsız eylemleri tolere edildi. İran terörizmin öncü lideri oldu. Geçtiğimiz hafta kararlı adımlar attık ve büyük bir teröristin ABD'lilerinin hayatını tehdit eden terörist ortadan kaldırıldı. Bana göre dünyadaki en büyük terörist Kasım Süleymani ortadan kaldırıldı."

- "Kendisi çok uzun zaman önce ortadan kaldırılması gerekiyordu. Süleymani'yi ortadan kaldırarak diğer teröristlere de mesajımız gitti. İran bir şey yaparsa karşılık vereceğiz, yaptırımlarımız olacak."

- "2015'te İran ile nükleer anlaşmasını imzalamıştık. ABD'ye teşekkür etmek yerine ölümle tehdit etti. Bu parayla teröristleri finanse etti."

- "İran nükleer hedef ve isteklerini terörü sağlamak için kullanacak. Artık İngiltere, Almanya, Rusya ve Çin'in bu gerçeği fark etmesinin zamanı geldi. Bizim yeni bir anlaşma yapmamız gerekiyor. Eğer İran bu şekilde şiddet uygulamaya, nefret söylemlerine devam ederse...  Dünya İran rejimine net bir cevap vermiştir. Sizin terör faaliyetlerine artık göz yumulmayacak."

- "Bugün NATO'ya başvuracağım ve Ortadoğu'ya daha çok dahil olmasını isteyeceğim."

- "Biz artık dünya genelinde petrolün bir numaralı üreticisi olduk. Biz bağımsızız. Ortadoğu petrolüne ihtiyacımız yok. ABD askerleri hiç görülmediği kadar güçlü. Bizim füzelerimiz büyük, tam isabetli ve güçlü. Bu silahlarımızın olması onları kullanmak zorunda olduğumuz anlamına gelmiyor. Amerika'nın askeri gücü caydırıcı."

- "IŞİD'i ve El Bağdadi'yi ortadan kaldırmıştık. Bu tam bir canavardı. IŞİD halifeliğini oluşturmaya çalışıyordu ama başaramadı. Binlerce IŞİD'li terörist yakalandı ve hepsi benim yönetimim altında gerçekleşti. IŞİD, İran'ın doğal bir düşmanı. Bu konuda birlikte çalışmamız gerekiyor."

- "Halkıma ve İran liderlerine seslenmek istiyorum. Biz iyi bir gelecek istiyoruz. Dünya barışının, huzurun sağlandığı bir dünya, bir düzen istiyoruz."