Trump: Kongreyi Kaybedersek Şiddet Başlar

Beyaz Saray'da evanjelist liderlere konuşan Trump, kongre ara seçimlerini kaybettikleri durumda şiddetin başlayacağını söyledi.29-08-2018 12:08

ABD Başkanı Donald Trump, pazartesi akşamı Beyaz Saray'da yemekte bir araya geldiği evanjelist liderlere, 6 Kasım'da yapılacak ara seçimlerde Cumhuriyetçiler'in kongrede kontrolü kaybetmesi durumunda ülkede şiddet dalgasının başlayabileceğini söyledi.

TRUMP: KONGREYİ KAYBEDERSEK HER ŞEYİ BİTİRECEKLER

New York Times gazetesi, Hristiyan din adamlarına verilen yemekteki konuşmaların ses kaydını yayınladı. Kayıtta Trump, rahiplerden vaazlarında cemaatlerini kasımda oy kullanmaya ikna etmesini isteyerek "Sahip olduğunuz her şeyi kaybetmeye sadece bir seçim uzaktasınız" diyor ve kongredeki Demokratlar'ı kastederek "Kongreyi kaybedersek her şeyi derhal bitirecekler" diyor.

Trump şöyle devam ediyor: "Şimdiye kadar yaptığımız her şeyi tersine çevirecekler. Bunu süratle ve şiddete başvurarak yapacaklar. Şiddet var. Antifa'ya (faşizm karşıtı hareket) ve diğer bazı gruplara bakın. Bunlar şiddet dolu insanlar" dedi.

'TRUMP SAĞCI SİLAH LOBİSİ GRUBUN DİLİNİ KULLANIYOR'

İngiltere'de yayımlanan Guardian gazetesi ise, Trump'ın sözlerinin sağcı silah lobisi grubu Amerikan Tüfek Birliği'nin (NRA) dilini yansıttığını öne sürdü.

NRA geçen yıl sokak protestoları görüntülerine yer verdiği bir televizyon reklamında Trump karşıtlarını, "yasalara uyan Amerikalara zorbalık yapan ve terör estiren şiddet dolu çeteler" olarak tanımlamıştı. Bazı gruplar, ülkede büyük tartışma yaratan bu videoyla "Neredeyse topyekun bir iç savaş çağrısı" yapıldığını söylemişlerdi.

Son iki yıl içinde giderek güçlenen neo-Naziler ve beyazların üstünlüğünü savunan gruplar, ülke genelinde yürüyüşler düzenliyor. Antifa hareketi de karşı gösteriler yapıyor.