Trump, Kongre'den geçen harcama paketini hâlâ imzalamadı: Milyonlarca insanın işsizlik ödeneği tehlikede

ABD Başkanı Donald Trump, Kongre'den geçen 900 milyar dolarlık koronavirüs teşvik paketini onaylamayı ertelerken milyonlarca ABD vatandaşının işsizlik ödeneğinin süresi dolmak üzere.27-12-2020 08:42

ABD Başkanı Donald Trump, ABD'de Kongre'nin tartışmalı süreçlerden sonra geçirdiği 900 milyar dolarlık koronavirüs teşvik paketini hâlâ onaylamadı. 

The New York Times'ta yer alan habere göre, Trump'ın koronavirüs teşvik paketini barındıran 2,3 trilyon dolarlık harcama paketini, pazartesi gününe kadar imzalamaması durumunda iki federal işsizlik programı altındaki ödeneklerin süresi dolacak. Milyonlarca işsiz insan aldıkları ödenek yenilenmeden kaybedecek. 

Ekonomistler, uzmanlar ve siyasetçiler, koronavirüs pandemisi etkisi altında ve ekonomik darlıkta gecikmenin sonuçlarının ağır olacağını söyledi. "Ulusla İstihdam Hukuku Projesi" ismindeki sivil toplum kuruluşundan politika analisti Michele Evermore "Kapanmalar, açlık, evsizlik ve intihar. İnsanlara, üç hafta içinde yeni bir ödemeyle çözemeyeceğiniz derecede kalıcı etkileri olacak" dedi. 

Kongre'den geçen harcama paketinin 116'ıncı ABD Kongresi'ni sonu 3 Ocak'tan önce yasa olarak geçmesi durumunda bile gecikmenin işsizlik ödeneklerinde süreceği belirtildi. Eyaletlerin ödenekleri başlatması için ocak ayının ilk haftasını beklemek zorunda olacağı eklendi. 

Kongre'den geçen paket, Trump'ın Florida'daki tesisinde imzalaması için hâlâ bekliyor.