'Trump, İran'a saldırmaktan son anda vazgeçti'

Adı açıklanmayan bazı üst düzey yetkililere dayandırılan NYT haberinde, Trump'ın İran'a yönelik bir saldırı kararından son anda vazgeçtiği öne sürüldü.21-06-2019 09:03

Amerikan New York Times (NYT) gazetesi, adı açıklanmayan bazı üst düzey yetkililere dayandırdığı haberinde ABD Başkanı Donald Trump'ın İran'a yönelik bir saldırı kararından son anda vazgeçtiğini öne sürdü.

NYT'nin, "Trump, İran'a hava saldırısına onay verdi, sonra aniden vazgeçti" başlıklı haberinde, Amerikalı askeri ve diplomatik yetkililerin, ABD yerel saatiyle 19:00'a kadar İran'a ait bazı radar ve füze bataryalarının vurulmasını bekledikleri, Trump'ın kararından vazgeçmesi sonucunda bunun gerçekleşmediği ifade edildi.

Haberde, Trump'ın mı bu konudaki kararını değiştirdiği, yoksa yönetimin mi farklı bir strateji uygulamaya karar verdiğinin net olmadığı görüşlerine yer verildi.

‘POMPEO VE BOLTON'A RAĞMEN VAZGEÇTİ’

Öte yandan Amerikan ABC kanalında aynı konuyla ilgili bir haberde ise Trump'ın iptal kararını, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'a rağmen aldığı iddia edildi.

NTV’nin aktardığı habere göre Beyaz Saray ve Pentagon'dan ise iddialara ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

'RADARLAR VE FÜZE BATARYALARI HEDEFLER ARASINDA'

Sözcü’nün AP’ye dayandırdığı haberde ise, operasyona ilişkin kamuoyuna bilgi verme yetkisi olmayan bir kaynak, gizlilik kaydıyla yaptığı açıklamada, ABD ordusu tarafından belirlenen hedefler arasında radarlar ve füze bataryalarının bulunduğunu söyledi. Söz konusu kaynak, saldırıların sınırlı olacağını da sözlerine ekledi.

Saldırıların, İran’ın askeri ve sivil kayıplarına yönelik riski en aza indirmek üzere bugün gün doğmadan gerçekleştirilmesinin planladığı öne sürüldü.

UÇAKLAR HAVALANDI, GEMİLER POZİSYON ALDI

New York Times gazetesinin kaynağı, talimatın geri çekildiği saatlerde savaş uçaklarının havalandığını, gemilerin de mevzi aldığını iddia etti. Ancak uçak ve gemilerden herhangi bir saldırı gerçekleştirilmedi.

NYT, İran’a yönelik saldırıların gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinin net olmadığını yazdı. Ayrıca planın iptal edilmesinin Trump’ın fikir değişikliğinden mi yoksa Washington Yönetimi’nin lojistik ve stratejik kaygılarla mı ilgili olduğu da bilinmiyor.

TRUMP ‘YAKINDA GÖRECEKLER’ DEMİŞTİ

Perşembe gününün büyük kısmını ulusal güvenlik danışmaları ve Kongre liderleriyle toplantı yaparak geçiren Başkan Trump, ABD’nin İran’a karşı cevabının ne olacağına ilişkin bir soruya “Yakında görecekler” yanıtını vermişti.

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından İran'a gözdağı vermişti.

NÜKLEER ANLAŞMA KARARI İLİŞKİLERİ BOZDU

Trump dün yaptığı açıklamada, İran’ın ABD’nin insansız hava aracını düşürmesine ilişkin “İran büyük bir hata yaptı” demiş, fakat sonrasında bunun insani bir hatadan kaynaklanmış olabileceğini söylemişti: Trump, “Kasıtlı olduğuna inanmak güç” diye de belirtmişti.

Washington-Tahran ilişkileri, Washington yönetiminin 2015’te İran ile varılan nükleer anlaşmadan geçen yıl tek taraflı çekilmesinin ardından bozulmuştu.

Son olarak, ABD, Umman Körfezi’nde iki tankere yönelik gerçekleştirilen saldırılarda İran’ı suçlamıştı. Tahran yönetimi ise iddiaları sert bir dille reddetmişti.