Trump: İran açısından çok önemli 52 hedef belirledik, İran saldırırsa vururuz

Trump, Kasım Süleymani'nin öldürülmesinin ardından intikam alacağını söyleyen İran'ın ABD vatandaşlarına saldırması durumunda İran açısından önemli olan 52 hedefi vuracaklarını açıkladı.05-01-2020 08:57

ABD Başkanı Trump, İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani'nin öldürülmesinin ardından İran'ın "intikam" söylemlerine karşı İran'ın ABD vatandaşlarına saldırması durumunda 52 rehineyi temsilen 52 hedefi vuracaklarını açıkladı.

ABD-İran arasında günden güne tırmanan gerginlik, Kasım Süleymani'nin ABD tarafından öldürülmesi ile en yüksek noktaya ulaştı. ABD Başkanı Donald Trump, yaptığı açıklamada İran'ı tehdit etti.

Trump'ın Twitter hesabından yaptığı paylaşımlar şöyle: 

"Dünyayı, son zamanlarda yüzlerce İranlı protestocu ve hayatında öldürdüğü tüm insanların yanı sıra bir Amerikalıyı öldürüp birçoğunu da yaralayan teröristlerinden temizlediğimiz için İran bazı ABD unsurlarını hedef alma konusunda oldukça cesurca konuşuyor. (Süleymani) Zaten Büyükelçiliğimize saldırıyordu ve başka yerleri vurmak üzere hazırlık yapıyordu. İran zaten yıllardır sorundan başka bir işe yaramadı. Bu bir uyarı olsun: İran Amerikalılara veya Amerikan unsurlarına saldırırsa biz (yıllar önce İran tarafından rehin alınan 52 Amerikalıyı temsilen) 52 İran sahasını hedef almış bulunmaktayız. Bazıları üst düzey ve İran ve İran kültürü açısından çok önemli. Bu hedefler ve İran'ın kendisi çok hızlı ve çok sert bir şekilde vurulacaktır. ABD daha fazla tehdit istemiyor."