Trump: Erdoğan Kürtleri yok ederse ben de ekonomisini yok ederim

Trump, bir muhabirden gelen "Erdoğan'ın Kürtleri yok etmesinden endişe duyuyor musunuz?" sorusuna, "Eğer bu olursa, ben de onun ekonomisini, yok ederim" şeklinde cevap verdi.10-10-2019 00:05

ABD Başkanı Trump, bir muhabirden gelen “Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Kürtleri yok etmesinden endişe duyuyor musunuz?” sorusuna, “Eğer bu olursa, ben de onun ekonomisin, yok ederim” yanıtını verdi.

‘BRUSON’LA BUNU BİR KEZ YAPTIM’

“Pastör Brunson’la bunu bir kez zaten yaptım” diyen Trump, Erdoğan’ı kast ederek “Umarım mantıklı davranır” ifadelerini kullandı.

Suriye’nin kuzeyindeki askerlerini güneye kaydırarak Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı’nın önünü açan ABD Başkanı, harekata ilişkin ilk açıklamasında da “ABD bu saldırıyı onaylamıyor ve bu operasyonun kötü bir fikir olduğunu Türkiye’ye açıkça belirtti” ifadelerini kullanmıştı.

‘TÜRKİYE SİVİLLERİ KORUMA SÖZÜ VERDİ’

Donald Beyaz Saray tarafından yayımlanan açıklamada, “Türkiye sivilleri ve Hıristiyanlar dahil dini azınlıkları korumaya, insani bir krizin ortaya çıkmamasını garanti altına almaya söz verdi – ve onların bu söze bağlı kalmalarını sağlayacağız” denilmişti.

OBAMA'YI HEDEF ALDI

Eski Başkan Obama'yı hedef alan Trump "Başkan Obama'nın PKK ile anlaşma yapması büyük bir hataydı" ifadelerini kullandı.

Diğer yandan Trump, "Kürtler ABD'ye İkinci Dünya Savaşı'nda ya da Normandiya çıkarmasında yardım etmediler" dedi.